Mikrodenetleyici tabanlı izleme sistemi
Microcontroller based tracking systems
  1. Tez No: 233457
  2. Yazar: FATİH ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜKSEL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında bir araç takip sistemi önerilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Sistem aracın hız ve yer bilgilerini araçta bulunan GPS alıcısı yoluyla elde eder ve bu bilgileri bir mikrodenetleyici devresi ve uygun bir kod ile alıcı GSM telefonuna aktarır. Bu telefona bağlı bilgisayarda bulunan sayısal harita üzerinde araç konumu işaretlenir. Sistem oldukça güvenilir şekilde çalışmaktadır. Dünya üzerinde kara, hava ve deniz araçları bu sistem ile sayısal haritalar üzerinde uydular aracılığı ile izlenebilir hale gelmekle birlikte taşımacılık, araç kiralama vb. sektörlerde verimliliği artırmak amacı ile kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a microcontroller based tracking system is proposed and implemented. The designed system checks the position and velocity of the vehicle by using GPS and then send the valid GPS data to a GSM telephone by using GSM network. Nowadays, vehicle tracking system can be applied easly.The speed, position and others. information of the vehicle can be obtained in real time. The data obtained can be shown on screen text form or in graphic. Every land, sea and air vehicle?s position all over tha world can be followed on digital map by using satallities so that application area of this system is a large range. Morover transport filos, rent a car companies can use this system easly.