ITIL (Information Technology Infrastructure Library) uygulama yönetimi süreçlerinin orta/büyük şirketlerde uygulanması
Implementation of ITIL (Information Technology Infrastructure Library) application management processes in middle/big companies
- Tez No: 233458
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Uygulama Yönetim süreçleri, iş süreçlerinin nasıl geliştirildiği, yönetildiği,iyileştirildiği ve ne zaman gerekli oldukları üzerine rehberlik eder. ITIL gelenekselbir yaklaşımla, standart yazılım geliştirme hayat döngüsüne işletme ve iyileştirmekatar.Uygulama Yönetimi, iş birimleri ile fonksiyonel ve iş süreç gereksinimlerini,yeni bir uygulama veya değişim durumunda tanımlamaya çalışır. Bu süreçte,başlangıçtaki hizmet seviyesi ihtiyaçlarını tanımlar.Uygulama takımı gereksinimleri teknik bir çözüme dönüstürür. Bu noktadaToplam Sahip Olma çalısması, geliştirme ve devam eden destek ücretlerinitanımlamak için yapılır. Bir kere uygulamanın kodlanması ve test süreçleritamamlandığında, yeni fonksiyonlar üretim ortamına tanıtılır.Düzenli gereksinimler dâhilindeki degisimler işletim safhasında adreslenir.Fonksiyonel ve performans optimizasyonu iyileştirme asamasında adreslenir.Performans yönetim takımı, performans iyileştirmesi fırsatları üzerine uygulamayıanaliz eder.Tüm bu süreçler ITIL'ın Uygulama Yönetimi üzerine geliştirdiği en iyiuygulamaların bir ürünüdür.
Özet (Çeviri)
Application Management processes guide how business applications aredeveloped, managed, improved, and when necessary, sunset. ITIL takes a traditionalapproach and adds Operate and Optimize to the standard Software DevelopmentLifecycle.Work with the business units to identify the functional and business processrequirements for the change or new application. During this process, initial servicelevel requirements will be identified.The application team translates the requirements into a technical solution. Atthis point a Total Cost of Ownership (TCO) study is performed to identifydevelopment and ongoing support costs. Once application coding and test proccessesaccomplished new functions are being introduced into the production environment.Changes in regulatory requirements would be addressed in Operate phase.Both functional and performance optimization are addressed in this step.Performance Management teams analyze applications to identify any performanceimprovement opportunities.All these processes mentioned above are the best practices produced by ITILon the Application Management.