Hastane yapılarında iç mekan organizasyonu
Space organization of hospital buildings
- Tez No: 233459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
yapmaları ve hastane yapısı tasarlarken titizlikle çalışmaları gerekmektedir.HALİÇ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜİÇ MİMARLIK ANABİLİM/SANAT DALIYÜKSEK LİSANS PROGRAMIHastane yapılarında iç mekan organizasyonHazırlayanElif ÖZDOĞLARTez DanışmanıYrd. Doç.Dr Genco BERKİNÖZETHastaneler pek çok farklı fonksiyonu içinde barındırır. Bu fonksiyonların hepsine cevap verebilme işlevinin yanı sıra, söz konusu olan kavram insan hayatı olduğu için zaman ve zamandan kazanılabilmesi için doğru bir organizasyon gerektirir. Hasta ve engelli insanların iyileşme süreçlerinde, moral ve desteğe en az tedavi kadar ihtiyaçları vardır. Bu nedenle hastaneler tasarlanırken hem bu insanların istek ve ihtiyaçları hem de estetik kaygılar göz önünde tutulmalıdır. İç mekanlar hem işlevsel olmalı hem de hasta psikolojisi ve tedavisini destekler biçimde ferah ve rahatlatıcı olmalıdır. Hastanelerde bir diğer problem ise sterilizasyon kurallarına uyulmamasının doğurabileceği enfeksiyonlar sonucu hasta ve bebek ölümlerinin gerçekleşebileceği, hatta salgın hastalık tehlikesinin dahi oluşabileceği gerçeğidir. Hastaneler tasarlanırken hem organizasyon aşamasında hem de malzeme seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konu sterilizasyondur. Bu nedenle hastanelerin tasarımı, konu üzerinde uzman mimar, iç mimarlar ve proje grubu tarafından yapılmalıdır.Yapılan araştırmalar, nitel gözlemler, hastane ziyaretleri, kaynak ve literatür taramaları sonucunda günümüzde faaliyet gösteren hastanelerde, ilk çağlarda bile değer verilen bazı konuların bugün göz ardı edildiği gözlemlenmiştir. Özellikle sağlık sektöründe güdülen ticari kaygılar nedeni ile genel hastanelerde, estetik ve düzen geri planda tutulmakta, özel hastanelerde ise daha çok hasta kabul edebilme kaygısı ile işlevsellik ve enfeksiyon riski göz ardı edilmektedir. Bu konuda yazılan kaynakların pek çoğu eski tarihlidir. Bu nedenle mimar ve iç mimarların hastanelerde iç mekan organizasyonu konusu üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmaları ve hastane yapısı tasarlarken titizlikle çalışmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
GOLDEN HORN UNIVERSITYINSTITUE OF NATURAL SCIENCESINTERIOR ARCHITECTURE MAIN SCIENCE BRANCHMASTER PROGRAMMESpace Organization of Hospital BuildingsPrepared byElif ÖZDOĞLARThesis AdviserYrd. Doç. Dr. Genco BERKİNSUMMARYHospitals contain a lot of functions in itself. Besides responding all of this functions, because the main subject is the human life, its need to be good organized to be time saving. The patients in recovering need not also treatment but also supporting. Therefore in planning hospitals both people?s needs and aesteticel needs should be taken into consediration. İnner place should be functional and for supporting the patience psychology it should be spacious and relaxing.The other problem in hospitals is because of not obeying the strelization rules, existing infections and infant and patience deaths or even epidemical risk.by designing hospitals both in organization part and choosing the materials the prior subject which should be carefully thought is, sterilization. Therefore designing hospitals should be done by proffesinal architect, interior architect and project team.Research done, qualitative observations, visiting the hospitals, resource and literature scannings have shown that the main points which taken into consediration even in first ages in hospials are no more in use nowadays. Especially thinking commercial in health sector,in the public hospitals,the aesthetical needs and order is postponed, otherwise in private hospitals functionalism and infection risk is postponed because of thinking of accept more patients. The resource written about this matter is antedated paper.therefore architecturea and interior architectures should go about it carefully and do researches.