Elektronik ticarette açık artırma pazaryeri
E-auction marketplace
- Tez No: 233463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elektronik pazaryerleri, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu pazaryerlerinde internet aracılığı ile ürünler ve hizmetler satılır ve diğer işletmelerden, son kullanıcılardan, tedarikçilerden ürün satın alınabilir. Elektronik pazaryerlerinin trendi, özellikle internet ticaretinde dot-com furyasının son dönemlerinde artmıştır. Dot-com'ların son kullanıcılara yönelik tanımlanması ve pek çok başarısız dot-com şirketinin batmaya başladığı dönemde, 1999 yılından sonra e-pazaryerlerinin sayısı hızla artmıştır. İşletmelere ve son kullanıcılara sunduğu avantajlar açısından büyük olanaklar sunan e-pazaryerlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu avantajların artması ile birlikte, e-pazaryerlerinin mevcut rekabet ortamındaki yeri önem kazanmaktadır. En önemli nedenleri: Satın alımlarda sunduğu avantajlar ve bu avantajların değerlendirilmesinde ortaya çıkabilecek rekabet stratejileridir.Bu çalışmada oyun teorisi içindeki açık arttırma modelinin hızla gelişmekte olan ve dijital dünyada yer alan elektronik pazaryerlerindeki açık arttırma siteleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve uygulaması yapılmıştır.Araştırmada oyun teorisi ve metodları incelenmiştir. İhale yöntemi ve modelleri analiz edildikten sonra, elektronik ticaretin yapısı ve gelişimi şekillendirilmiştir. E-ticarette ihale yönteminin incelenmesiyle yapılmış belli başlı örneklere yer verilmiştir. E-ticarette açık artırma pazaryeri uygulaması geliştirilmiş iş akış yöntemleri detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel with the technological improvements in internet, electronic marketplaces play more key role in businesses. In the mentioned marketplaces, goods and services are sold and purchased by end customers, companies and suppliers. The trend of electronic marketplaces rose after the dot-com boom. As the dot-com firms bankrupts e-marketplaces? started launching on internet. After 1999 e-marketplaces become more popular as they offer benefits for end customers and businesses. In addition to growing benefits, e-marketplaces are also booming while constructing competitive advantages. This study develops and proves the importance of auction method in e-marketplace with specifying auction and e-marketplace theories and applications in daily life.