Canlı yayın tabanlı ticaretin anlaşılması: Türkiye'deki canlı yayın açık artırma platformlarının gözlem ve görüşme yöntemleriyle derinlemesine incelenmesi
Understanding livestream-based commerce: An in-depth study of live streaming auction platforms in Turkey through observation and interview methods
  1. Tez No: 961283
  2. Yazar: İLKNUR ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektronik ticaret, tüketicilerin internet üzerinden ürün ve hizmetleri erişimi kolaylaştırarak ticaretin küresel ölçekte genişlemesine katkıda bulunmaktadır. E-ticaretin evrimleşen bir biçimi olan canlı yayın tabanlı e-ticaret ise, satıcıların ürünlerini gerçek zamanlı olarak tanıtarak izleyicilerle etkileşime girdiği ve tüketicilerin ürünleri anlık olarak satın alabildiği dinamik bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Bu canlı yayın deneyimine açık artırma yönteminin entegre edilmesi ise hem satıcı hem de alıcılar için rekabetçi ve heyecan verici bir ortam yaratmakta, ürün veya hizmetlerin en yüksek teklifi veren kişiye satılmasını sağlayarak ticari faaliyetleri daha etkileşimli ve dinamik bir hâle getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşan canlı yayın tabanlı ticarette kullanılan bir yöntem olan açık artırma sistemini anlaşılmasını sağlamak ve değerlendirmek, ülkemizdeki durumunu görüşme ve gözlem yöntemleriyle derinlemesine incelemektir. Bu doğrultuda çalışmanın alt amaçları: yayıncıların canlı açık artırmalara nasıl başladığını, yayın öncesi hazırlık süreçlerini ve kullanılan sunum tekniklerini, izleyiciyle kurulan etkileşim ve güven stratejilerini, fiyatlandırma yöntemlerini, karşılaşılan zorlukları ve bu yöntemin Türkiye'deki e-ticaret alanındaki konumunu anlamaktır. Bu araştırma, nitel araştırma desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışmada, canlı yayın yoluyla satış yapan yayıncıların düşüncelerini ve deneyimlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, canlı yayınlar esnasında yayıncıların/satıcıların satış süreçlerini gözlemleyebilmek için katılımcı olmayan gözlem tekniği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, yayın yapan satıcılara ilişkin tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, satıcıların canlı yayın açık artırmalarına nasıl başladıklarına; yayın öncesi hazırlık süreçlerine ve yayını başlatma ile bitirme aşamalarına; yayın arka planlarının nasıl kurgulandığına; ürün tanıtım yöntemlerine; açık artırmalarda başlangıç fiyatının belirlenmesi ve fiyat yükseltme süreçlerine; ,,; samimi bağ ve etkileşim kurma yöntemlerine; satın almayı hızlandırma stratejilerine; güven kazanma yaklaşımlarına; diğer açık artırma yayınlarında dikkat çeken farklılıklara; canlı yayın tabanlı ticarette (CYTT) karşılaşılan zorluklara ve çözüm yollarına; CYTT'de yaşanan teknik sorunların çözümüne yönelik yaklaşımlara ve yayın başarısını değerlendirme ölçütlerine ilişkin bulgular elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Electronic commerce contributes to the global expansion of trade by making products and services accessible to consumers via the internet. A rapidly evolving form of e-commerce, known as livestream-based e-commerce, offers a dynamic shopping experience in which sellers promote their products in real time, engage with viewers, and enable consumers to make instantaneous purchases. The integration of an auction system into this livestream-based e-commerce experience creates a competitive and exciting environment for both sellers and buyers, facilitating the sale of products or services to the highest bidder and making commercial activities more interactive and dynamic. The purpose of this study is to facilitate the understanding and evaluation of the auction system used in livestream-based e-commerce, which has become increasingly popular in recent years in Turkey, and to investigate its current status in the country through interviews and observations. In this context, the specific objectives of the study are to explore how streamers initiate live auctions, their pre-stream preparation processes and presentation techniques, strategies for building engagement and trust with viewers, pricing strategies, challenges encountered, and the position of this method within the Turkish e-commerce landscape. This study was designed in accordance with a qualitative research design. Semi-structured interviews were conducted to explore the thoughts and experiences of streamers who engage in sales through live streaming. Additionally, a non-participant observation technique was employed to observe the sales processes of streamers/sellers during livestreams. As a result of the study, in addition to descriptive statistics on the streamers, findings were obtained regarding how streamers initiate live auctions; their pre-stream preparation processes and the initiation and termination phases of the stream; how the stream background is arranged; product promotion methods; the determination of starting prices and the price-raising process in auctions; competitive struggles; methods for creating sincere connections and interactions; strategies for accelerating purchases; approaches to building trust; distinguishing characteristics observed in other auction streams; challenges encountered in livestream-based commerce (LSBC) and their solutions; approaches to resolving technical issues in LSBC; and criteria for evaluating stream success.