Determination of whey-based medium requirements and growth characteristics for the production of yoghurt starter cultures
Yoğurt starter kültürlerinin üretimi için peynir altı suyu esaslı ortam gereksinimleri ve büyüme karakteristiklerinin belirlenmesi
- Tez No: 233474
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM HARSA, ÖĞR. GÖR. İLHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yoğurt, süt endüstrisi ürünleri içerisinde tüketimi en fazla olan ürünlerden biridir. Yoğurt üretimi için kullanılan kültürler iki farklı termofilik mikroorganizmanın kombinasyonundan oluşmaktadır; Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus. Yoğurt üretimi için kullanılan kültürler genellikle ithal edilmektedirler. Fakat ithal kültülerin kullanımı ülkemizde yapılan geleneksel yoğurt tadının değişmesine sebep olmaktadır. Bu sebeplerden yola çıkarak laboratuvar araştırma grubumuzun çalıştığı proje kapsamında yerel yoğurt kültürleri izole edilmiş, genetik ve biyokimyasal tanımlamaları daha önceden yapılmış ve son ürün özellikleri incelenmiştir.Bu çalışmanın amacı izole edilen ve tanımlanan bu kültürlerin endüstriyel ölçekte üretimi için peynir altı suyu esaslı besi ortamı gereksinimlerinin ve bazı fermentasyon sabitlerinin belirlenmesidir. Büyüme ortamı olarak seçilen peynir altı suyu tozu büyüme faktörleri ve laktoz açısından oldukça zengin bir ortam olmakla birlikte yüksek kalsiyum içeriği sebebiyle faj atakları için oldukça uygun bir ortamdır. Faj ataklarının kısmen engellenebilmesi için bazı tuzların kalsiyum iyonunu çöktürmesi özelliğinden yola çıkılarak değişik tuzların hem hücre büyümesine etkisi hemde faj adsorpsiyonuna etkisi incelenmiştir. İncelenen tuzlar içerisinde en etkili tuzun %2 konsantrasyonla Na2HPO4 + KH2 PO4 olduğu bulgulanmıştır. Kültürlerin mineral gereksinimleri Fe2+, Mn2+, Mg2+ için 10, 5, 50 ppm olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak bu ortamda büyütülen karışık kültürlerin fermentasyon sabitleri hesaplanmış; karışık kültür inoküle edilerek yapılan fermentasyon çalışmalarında µmax değerleri kok için 0,9188h-1, basil için 0,7323h-1 iken, saf kültür fermentasyon çalışmalarında bu değerler kok için 0,855h-1, basil için 0,695h-1 bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Yoghurt is an important dairy product which is produced by thermophilic starter cultures including; Streptococcus thermophilus and Lactobacillus bulgaricus. They grow synergistically in milk by acidifying milk, produce specific aroma compounds and lactic acid which impact the quality of the yoghurt. Imported cultures are widely used in dairy industry to stabilize the technological properties which cause a change in our natural flora and flavour. Starters from traditional yoghurts have to be preserved. Under this perspective, the aim of this study was to determine the medium requirements of mixed starter cultures for production of starter bacteria which has been isolated and characterized before.Determination of medium requirements were done in a whey-based media. Since bacteriophages were one of the most important problem in dairy industry, to prevent cultures from phage adsorption, media was treated with different salts which can bind free calcium ions. Salts were examined for cell viability and phage infection effects. From these studies Na2HPO4 + KH2 PO4 with 2% of medium addition was chosen as the most effective. Mineral requirements of the mixed cultures were determined. The best combination; 10, 5, 50 ppm for Fe2+, Mn2+, Mg2+ ions with 0,939 desirability were used for initial mineral content of medium. Fermentation constants for mixed cultures were determined. Pure culture fermentations and mixed culture fermentations were performed. According to results mixed culture inoculations gave higher maximum specific growth rates; 0,9188h-1 and 0,7323h-1 for cocci and bacilli while 0,855h-1 and 0,659h-1 were obtained for cocci and bacilli from single strain fermentations