Sodyum konfigürasyonuna sahip kalay ve tungsten iyonlarının konfigürasyon ortalamalı çarpıtılmış dalga yaklaşımında elektron-çarpma iyonlaşma tesir kesitlerinin hesabı
Calculations of electron-impact ionization cross-sections of Na-like Sn(39+) and W(63+) by configuration-average distorted wave approximation
- Tez No: 233512
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sodyum konfigürasyonuna sahip Mg+, Ar7+, Kr25+, Sn39+ ,Xe43+, ve W63+ iyonları için elektron çarpmalı iyonlaşma tesir kesitlerini hesap ettik. Doğrudan iyonlaşma tesir kesitleri 2s, 2p, 3s kabukları için hesaplandı. Hesaplamalar bağımsız süreç (independent process) ve konfigürasyon ortalamalı çarpıtılmış dalga (configuration-average distorted-wave) yaklaşımında yapıldı. İyonlaşmaya uyarılmalı oto-iyonlaşma süreçlerinin katkıları için 2s22p53snl ve 2s2p6 3snl şeklinde ifade edilen uyarılmış konfigürasyonlar göz önüne alındı. Bu konfigürasyonlarda n kuantum sayısı için 3, 4, 5, 6 değerleri alındı. Bu uyarılmış konfigürasyonlar için ışıma ile bozulmalarını alan uygun dallanma oran katsayıları hesaplandı. Uyarılmalı oto-iyonlaşma kanallarının katkılarının özellikle ağır iyonlar için baskın oldukları hesaplamalarımızda da ortaya çıkmış oldu. Bütün süreçler iyonlaşma ve uyarılma enerjileri yarı-rölativistik çerçevede hesaplandı. Tesir kesitler grafik olarak, enerjiler ise tablolarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We have calculated electron impact ionization cross-sections for the Sodium-like ions Mg+, Ar7+, Kr25+, Sn39+, Xe43+, and W63+. The direct ionization cross-sections of 2s, 2p, and 3s were calculated. The calculations are done in an independent process and configuration-average distorted-wave approximation. The contribution from excitation-autoionization from 2s22p53snl and 2s2p6 3snl excited configuration were taken into account. the quantum number n in these configurations were taken to be 3, 4, 5, and 6. we have included the appropriate branching ratios for the radiation damping of these autoionizing levels. excitation-autoionization contributions are found quite large particularly for heavy ions. We have calculated ionization and excitation energies for all processes in a semi-relativistic framework. The results for cross-sections are presented in plots and values for energies are presented in tabels in the thesis.