Emotional conflict resolution in healthy and depressed populations
Sağlıklı ve depresif popülasyonlarda duygusal çelişki çözümleme
- Tez No: 233578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çelişki çözümleme, çevreye uyumu ve böylelikle günlük aktiviteleri sürdürebilmeyi sağladığından, insan bilişsel sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Bu tezde asıl amaç, bir yandan bilişsel ve duygusal çelişkinin beyinde nasıl algılandığını ve çözüldüğünü araştırırken, bir yandan da çelişkinin beyinde özellikle duygusal sistemi aktive edebildiği bir düzenek hazırlamaktır. Bu amaç için oluşturulan Kelime-yüz Stroop deneyinde kullanılacak olan kelimeler sırasıyla duygusal değerliklerine ve somutluklarına göre elenerek seçilmiştir. Katılımcılar öncelikle bilişsel çelişkiçözümlemeyi ölçen klasik Stroop deneyine tabi tutulmuş, ardından da ?duygusal? kelimeler ve ?duygusal? yüzler arasında çelişki yaratılarak hazırlanan Kelime-yüz Stroop deneyine katılmışlardır. Daha sonra ise aynı deneyler depresyon hastalarına uygulanmıştır. Klasik Stroop deneyinin sonuçları önceki çalışmaların bulgularını yinelemiştir: (1) Sağlıklı bireyler uyumsuz durumlara uyumlu durumlara göre daha yavaş tepki verebilmişlerdir (2) Depresyon hastaları sağlıklılara göre belirgin şekilde daha yavaş tepki verebilmiştir. Sağlıklı insanlara uygulanan kelime-yüz deneyi de önceki çalışmaların sonuçlarını tekrarlamıştır: (1) Katılımcılar uyumsuz durumlara uyumlu durumlara göre belirgin şekilde daha yavaş tepki verebilmişlerdir (2) Denekler pozitif duygu yüklü kelimelere negatiflere gore daha çabuk tepki vermişlerdir. Depresyon hastalarına uygulanan bu Stroop deneyleri ise literatürde henüz görülmemiş ilginç sonuçlar ortaya çıkarmışlardır: (1) Sağlıklı denekler ve Hamilton değerleri 20'nin üstünde olan depresyon hastaları karşılaştırıldığında uyumluluk değerleri belirgin şekilde farklı çıkmıştır (2) Hamilton değeri 20'nin altında ve üstünde olan hastalar karşılaştırıldığında da belirgin fark görülmüştür (3) Hamilton skorları 20'nin üstünde olan hastalar normaller ve hafif depresyon hastalarının aksine uyumsuz durumlara daha çabuk tepki verme eğilimindedirler (4) Normaller pozitif duygu yüklü soyut kelimelerde daha büyük bir uyumsuzluk etkisi gösterirken, hastalar negatif duygu yüklü somut kelimelerde daha büyük bir uyumsuzluk etkisi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Conflict resolution is essential for human cognitive system which renders adaptability to the environment, providing humans to fulfill daily activities. The main aim of this thesis is to create a task where the conflict activates emotional networks exclusively, while investigating how the cognitive and emotional conflicts are monitored and then resolved in the brain. After creating the appropriate material composed of controlled words in terms of emotional dimensions and concreteness values, a new Word-face Stroop Task is designed using Turkish words. Firstly subjects participated in a classical Stroop task to measure cognitive conflict and thenin the Word-face Stroop task, the conflict between ?emotional? words and ?emotional? faces is investigated. The same Stroop tasks are then administered to depression patients. The results of the classical Stroop replicated the previous findings: (1) Healthy population was slower in responding to incongruent cases than congruent cases (2) Depressed patients were significantly slower than healthy population. The Word-face Stroop, conducted on healthy population also replicated the earlier findings: (1) People were slower in reacting to incongruent stimuli than congruent stimuli (2) People reacted faster to positive words than negative ones. Same Stroop tasks conducted on depressed patients however revealed interesting results, novel to the literature: (1) Congruency scores were significantly different when healthy population and Depressive Disorder patients with Hamilton scores higher than 20 were compared (2) Patients with Hamilton scores higher than 20 and lower than 20 significantly differed in congruency scores (3) Patients showed a tendency to react faster to incongruent stimuli rather than congruent stimuli, contrary to normal population (4) Normal population showed greater congruency effect in positively valenced abstract words, whereas depression patients showed greater congruency effect in negatively valenced concrete words.