The localization of emotional stroop activations in healthy and major depressive disorder populations using fMRI
Duygusal stroop aktivasyonunun sağlıklı ve majör depresif popülasyonlarda fMRI ile lokalizasyonu
  1. Tez No: 425841
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞGÖZE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Duygusal çelişki çözümleme ölçümü için önerilen testler içinde Kelime-Yüz Stroop testi öne çıkmaktadır. Bunun sebebi çelişkiyi tam anlamıyla iki duygusal içerikli öğe, yani duygusal içerikli kelime ve duygusal içerikli yüz ifadeleri, arasında yaratabilmesidir. Özellikle yalnızca olumlu-olumsuz ekseninde değişiklik gösteren duygusal uyaranlar kullanılarak geliştirilmiş olan Türkçe Kelime-Yüz Stroop testinin duygusal çelişki çözümlemeyi başarılı şekilde ölçebildiği önceki çalışmalarda gösterilmiş, sağlıklı ve depresif gruplar arasında farklı davranışsal örüntüler gözlemlenmiştir. Bu tezde Türkçe Kelime-Yüz Stroop testinin fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemeye (fMRG) uyarlanmış versiyonunu kullanarak hasta ve sağlıklı gruplar arasında gözlemlenen farklı davranışsal desenlerin beyin aktivasyonlarında da gözlemlenip gözlemlenemeyeceği araştırılmak istenmiştir. Kelime-Yüz Stroop testinin davranışsal sonuçları iki grubun da pozitif-negatif asimetri, yani negative sözcüklere daha yavaş tepki verme etkisini göstermiş; ancak hastalar sağlıklı bireylerle karşılaştırıldıklarında negatif durumlara karşı daha hızlı ve doğru yanıt vermişlerdir. Bu davranışsal bulgularımızla uyumlu olarak gruplar arası beyin aktivasyonlarında da farklılıklar gözlemlenmiştir: Depresyon hastaları sağlıklı bireylere göre sağ Dorsolateral Prefrontal Korteks ve Süperiyör Frontal Girus gibi bilişsel kontrol merkezlerinde negatif durumlara karşı daha fazla aktivasyon göstermiş; uyumsuz durumlara ise özellikle dikkat yönelimini ayarladığı iddia edilen Ön Göz Alanı ve Orta Frontal Girusta daha fazla aktivasyon göstermişlerdir. Davranışsal bulgular ve bahsi geçen aktivasyon farklılıkları depresyondaki bireylerin dikkatlerinin ağırlıklı olarak negatif uyaranlara yöneldiğine işaret etmektedirler. Dolayısıyla depresif bireyler doğrudan duygusal veya bilişsel bir soruna sahip olmaktan ziyade negatif yönde yanlılık gösteren, farklı yapılanmış bir dikkat mekanizmasına sahipler gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Among many tasks suggested to measure emotional conflict resolution, the Word-Face Stroop Task stands out since it specifically creates a conflict between two emotional items: Emotional words versus emotional faces. The Turkish valence-specific Word-Face Stroop Task is demonstrated to work as an effective tool to measure emotional conflict resolution and revealed different behavioral patterns between depressed and healthy groups. In this dissertation, using the functional magnetic resonance imaging (fMRI)-compatible Turkish Word-Face Stroop, it is aimed to show that the group differences in behavioral patterns will be reflected as different brain activation patterns. The behavioral results of this valence-specific Word-Face Stroop revealed that both group succeeded to show positive-negative asymmetry effect, i.e. slowing down towards negative cases; whereas patients were faster and more correct towards negative cases in contrast to healthy group. In line with these behavioral results, different patterns of brain activations are found between the groups: Compared to healthy group, patients showed higher activations in cognitive control centers of the brain, such as right Dorsolateral Prefrontal Cortex and Superior Frontal Gyrus towards negative stimuli; and they showed higher activations in Frontal Eye Field and Middle Frontal Gyrus that are crucial for attention regulation and reorientation, towards incongruent cases. These activations, along with the behavioral findings, lead to the conclusion that patients' allocation of attention is mostly biased toward negativity. Thus, rather than showing a specific emotional or cognitive deficits, patients seem to have a differently molded attentional mechanism that is negatively-biased.