Criteria and standards for installation of climbing lanes for two way higways
Çift yönlü yollarda tırmanma şeridi kriterleri
- Tez No: 23358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tırmanma şeridi tasarımında Türk standardlarında dikkate alınan iki kriter ; 1-ağır taşıt yük/güç oranının etkilediği kritik eğim boyu ve 2-yolun kapasitesi. Yolun kapasite analizinde gözönüne alınması gereken kriterler trafik hacmi ve taşıt gruplarının toplam trafikteki yüzdeleridir. Standard da alınan en yüksek kamyon yüzdesi, Türkiye yollarindaki kamyon yüzdesinin çok altındadir. Tezin amacı, tırmanma şeridi yapım ve bakım maliyetleri ile yol üzerinde seyahat eden araçların işletme maliyetlerini esas olarak gözönüne alan bir model geliştirmektir. Model, taşıt işletme maliyeti için, trafik dağılımını ve toplam trafiği de dikkate almaktadır.Tırmanma şeridinin konulmasinda ana fikir“tır- manma şeridi ömrü boyunca, taşıt isletme maliyetinden, tırmanma şeridi imalat ve bakım maliyetine en az eşit veya büyük olmalidir”. Tırmanma şeridi hızlı hareket eden araçların hızlarını arttırarak etkiler ki bu taşıt işletme maliyetindeki azalmaya neden olur. Ağır araçların yüzdesi arttıkça toplam tasarruf azalır. Aynı kamyon yüzdesi için, toplam trafik arttıkça, hızlı hareket eden araçlarin sayısı da artacağı için, taşit isletme maliyetinden toplam tasarruf artar ki bu durumda tırmanma şeridi daha kabul edilebilir olur. Bu model sayesinde tasarımcı, yolun eğimini, toplam trafiği ve trafik dağılımını göz önüne alarak tırmanma şeridi konulmasında karar verebilir. Anahtar Kelimeler : Taşıt isletme maliyeti, Tırmanma şeridi imalat maliyeti, Tırmanma şeridi bakım maliyeti.
Özet (Çeviri)
For designing the climbing lanes, Turkish stand- ards consider two criteria; l- The critical length of grade which is affected by assumed weight/horse power characteristics of representative trucks, and 2-capacity of highway. For calculation of highway capacity, traffic volume, percentage of vehicle groups should be taken into consideration. in standards, considered maximum truck percentage is much less than the truck percentage on highways in Turkey. The aim of this thesis is to develop a model considering mainly construction and maintenance cost of climbing iane and operating costs of vehicles traveling on highway section. This model also takes into account the traffic composition and total traffic for calculation of operating cost.The main idea is that for climbing iane to be aç ceptable to install, save in operating cost of vehicles, for whole life of climbing iane, at least equal ör great- er than construction and maintenance cost of climbing iane. Introduction of a climbing iane affects the speeds of fast moving vehicles by increasing their speeds re- sulting in reduced operating cost. As percentage of heavy vehicles increases total saving decreases. For the same truck percentage, as the total traffic increases, since number of affected fast moving vehicles by trucks in¬ creases, total saving in vehicle operating cost increases in which case climbing iane becomes more feasible. By means of this model, a designer can make a decision on installation of climbing iane taking into consideration the slope of highway section, total traffic and the traffic composition. Key Words : Operating cost of vehicles, Con- struction cost of climbing iane, Maintenance cost of climbing iane.