Hafif elektrikli araçlar için motor tasarımı ve sürdürülebilir ağ kurulumu
Motor design and sustainable network implementation for light electric vehicle
- Tez No: 992591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte sürdürülebilir kent içi ulaşımın stratejik bir bileşeni haline gelen mikromobilite sistemleri, enerji verimliliği ve emisyon azaltımı hedeflerinde kritik bir rol oynamaktadır. Ancak ortalama araçların yüksek eğimli topografyalardaki performans yetersizliği, bu sistemlerin her coğrafyada uygulanabilirliğini kısıtlamaktadır. Bu çalışma, söz konusu çözümü Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) yerleşkesinin coğrafi koşullarına entegre etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, dik rampalarda kesintisiz sürüş sağlayacak yüksek torklu bir tahrik sistemi ve enerji ihtiyacını hibrit kaynaklardan sağlayan bütünleşik bir şarj altyapısı tasarlanmıştır. Kampüs yol profiline yönelik gerçekleştirilen dinamik analizler ve ANSYS Maxwell ortamında yürütülen Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile, tırmanma kabiliyeti maksimize edilmiş, yerel koşullara özel bir Fırçasız Doğru Akım Motoru (FDAM) topolojisi geliştirilmiştir. İstasyonların kurulum noktaları ise, sosyal, teknik ve çevresel kriterleri bir arada değerlendiren Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) tabanlı bir karar destek modeli ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, tasarlanan motorun yerleşke topografyasının gerektirdiği yüksek performans standartlarını karşıladığını göstermektedir. Yapılan analizler, motorun en kritik tırmanma senaryosunda dahi ~1.5 kW mekanik güç ve ~23 Nm tork üretebildiğini doğrulamıştır. Elde edilen bu teknik değerler, sistemin dik rampaları yüksek verimlilikle aşabileceğini göstermektedir. Enerji yönetiminde benimsenen stratejilerle, 48V-16Ah kapasiteli Elektrikli Scooter (e-scooter) bataryasının günlük yoğun kullanım döngüsünü güvenle karşılayabileceği; 200W güneş paneli ve 24Ah istasyon aküsü ile desteklenen hibrit altyapının ise hizmet sürekliliğini garanti altına alabileceği sonuçlandırılmıştır. Kriter önceliklendirme analizleri, sistem başarısında teknik altyapı kısıtlarından ziyade kullanıcı erişilebilirliğinin belirleyici olduğunu göstermiş; bu bağlamda“yemekhane ve sosyal tesislere yakınlık”kriteri en yüksek önem düzeyine sahip faktör olarak tespit edilmiştir. Bu ağırlıklandırma yapısı doğrultusunda gerçekleştirilen yer seçimi optimizasyonunda, kampüs içi öğrenci sirkülasyonunun ve sosyal etkileşimin en yoğun olduğu A8 (Yemekhane İstasyonu), sistem kurulumu için en stratejik lokasyon olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Micromobility systems, which have become a strategic component of sustainable urban transportation on a global scale, play a critical role in energy efficiency and emission reduction goals. However, the performance insufficiency of average vehicles in high-slope topographies restricts the applicability of these systems in every geography. This study was conducted to integrate this solution into the geographical conditions of the Tokat Gaziosmanpasa University campus. In the study, a high-torque propulsion system ensuring uninterrupted driving on steep ramps and an integrated charging infrastructure providing energy needs from hybrid sources were designed. Through dynamic analyses conducted on the campus road profile and finite element simulations performed in the ANSYS Maxwell environment, a Brushless Direct Current Motor (BLDC) topology optimized for local conditions and with maximized climbing capability has been developed. The installation points of the stations were determined using a decision support model based on the Analytic Hierarchy Process (AHP), evaluating social, technical, and environmental criteria together. The obtained findings demonstrate that the designed motor meets the high performance standards required by the campus topography. The analyses confirmed that the motor is capable of producing ~1.5 kW of mechanical power and ~23 Nm of torque even in the most critical climbing scenario. These technical values demonstrate that the system can overcome steep ramps with high efficiency. With the strategies adopted in energy management, it was concluded that the 48V-16Ah capacity Electric Scooter (e-scooter) battery can safely meet the daily intensive usage cycle, while the hybrid infrastructure supported by a 200W solar panel and 24Ah station battery can guarantee service continuity. Criteria prioritization analyses revealed that user accessibility, rather than technical infrastructure constraints, is decisive for system success; in this context, the“proximity to canteens and social facilities”criterion was identified as the factor with the highest level of importance. In the location selection optimization conducted in line with this weighting structure, A8 (Cafeteria Station), characterized by the highest student circulation and social interaction within the campus, was determined as the most strategic location for system installation.