Humik asit içeren toprak düzenleyicilerinin humik asit kapsamlarının uygun yöntemlerle belirlenmesi
Finding out the proper methods in the determination of humic acid contents of soil conditioners including humic acid
- Tez No: 233584
- Danışmanlar: PROF. DR. SONAY SÖZÜDOĞRU OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, piyasada satışı yapılan humik asit içerikli sıvı ve katı organik toprak düzenleyiciler temin edilmiştir. Bu düzenleyicilerin etiketlerinde belirtilen humik asit değerlerinin doğruluğu araştırılmış ve humik asit miktarlarının belirlenmesinde kullanılan yöntemler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Humik asit içeriklerini belirlemek için beş farklı yöntem kullanılmıştır: TS 5869 ISO 5073 (TSE) Toplam Humik Asitler ve Serbest Humik Asit Yöntemi, Kaliforniya Tarım ve Gıda Bölümü (CDFA) Humik Asit Yöntemi, Humatların Humik ve Fulvik Asit Bileşenlerinin Ayrılması ve Analizi Yöntemi ile MVR Yöntemi. Yöntemlerin karşılaştırılmasında eş yapma t-testi kullanılmıştır. TSE yönteminde toplam ve serbest humik asit miktarı belirlenirken HCl kullanılmadığından dolayı humik ve fulvik asit birlikte tayin edilmektedir. Bu nedenle humik asit tayininde kullanılan diğer metotlarla mukayesede aynı sonuçlar elde edilmemiştir. Eş yapma t-testi sonuçlarına göre, TSE toplam ve serbest humik asit yöntemleri ile elde edilen sonuçlar etiket değerleri ile kıyaslanmış ve bu yöntemlerin iyi çalıştığı ve etiket değerlerine yakın sonuçlar elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, liquid and solid organic soil conditioners including humic acid were provided which can be commercially available in the market. The truth of humic acid values that were written on the labels were investigated and the methods used for determination of the humic acid contents were compared. For determination of the humic acid contents of the samples five different methods were studied: TS 5869 ISO 5073 (TSE) Total Humic Acid and Free Humic Acid Method, California Department of Food and Agriculture (CDFA) Humic Acid Method, Separation and Analysis of Humic Acid and Fulvic Acid Components of Humates and MVR Method. Paired t-test was used for the comparision of methods. While determining the total and free humic acid amount by using TSE method, both humic and fulvic acid were determined together because HCl was not used. Therefore, the same results can?t be obtained, when the comparison with the other methods which were used for the humic acid determination. According to the results of the paired t-test, TSE total and free humic acid methods were compared with the label values and it was determined that these methods worked well and by using these methods it is possible to obtain similar results with the label values.