Topraktan ve yapraktan fosfor ile birlikte uygulanan humik asitin patlıcan bitkisinin beslenmesi ve gelişimi üzerine etkisi
Effects of soil and foliar applied humic acids and phosphorus on the growth and mineral nutrient content of eggplant
- Tez No: 233587
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIFAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, fide yetiştiriciliğinde topraktan ve yapraktan humik asitle beraber fosfor kullanımının, patlıcan fidelerinin kalitesi ve besin içeriğine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada topraktan, 0, 250, 500 ve 750 ppm humik asitle beraber 0, 20 ve 40 mg/kg fosfor, yapraktan ise %0, %0,1, %0,2 ve %0,3 humik asitle beraber 0, 5 ve 10 mgP/bitki fosfor uygulanmıştır. Bu çalışma üç tekerrürlü tesadüf parsellerine göre yapılmıştır. Denemede hasattan sonra N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Zn içerikleri, bitki kuru ağırlığı, bitki boyu, bitki gövde çapı, bitki yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök boyu, kök yaş ağırlığı, membran stabilitesi ve antosiyonin özellikleri analiz edilmiştir. Yapraktan uygulama gelişme periyodu boyunca 15 gün aralıkla 3 kez, topraktan uygulama ise fide dikiminden önce yapılmıştır. Fideler yüksek plastik tünellerde viol kültürel sistemde yetiştirilmiştir. Deneme sonunda bitki kuru ağırlığı, bitki yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığını ve antosiyonin değerlerinin en fazla topraktan; kök boyunun ise en fazla yapraktan uygulamada meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca yapraktan uygulamanın da N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Zn içeriklerini de önemli ölçüde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of humic acid together with phosphorus added foliar applications to soil leaves on seedling quality and nutrient content of eggplant seedling.In this study from soil, 0, 250, 500 and 750 ppm together with humic acid 0, 20 and 40 mg kg?1 phosphorus, and foliar application also %0, %0,1, %0,2 and %0,3 together with humic acid 0, 5 and 10 mgP/plant phosphorus was applied. The experiment was performed using randomized complete block desing with three replicates. In experiment after harvest N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn and Zn contents, on seedling dry weight, wet weight, seedling height, stem diameter, on root dry weight, wet weight, root height, antisoyn and membrane permeability were evaluated. Foliar applications were made 3 times with 15 days intervals during the growing season. Soil application was carried out as pre-sowing. Finally in the experiment, on seedling dry weight, wet weight, on root dry weight, wet weight and antisoyn were the highest in soil, root height was determined also the highest in foliar applications. Besides, foliar application did effect also N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn and Zn contents.