Denizli ve Gerze tavuk populasyonlarındaki genetik çeşitliliğin bazı mikrosatelit markörler kullanılarak belirlenmesi
Determination of genetic variation by using some microsatellite markers in Denizli and Gerze poultry populations
- Tez No: 233589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye yerli gen kaynaklarından Denizli ve Gerze tavuk ırkları ADL0102, ADL0136, ADL0158, ADL0171, ADL0172, ADL0176, ADL0181, ADL0210, ADL0267 ve ADL0268 mikrosatelit lokusları bakımından tanımlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine genetic diversity within the breeds and to compare the Denizli and Gerze Turkish native chicken breeds. genetic diversity of Turkish native chickens based on ADL0102, ADL0136, ADL0158, ADL0171, ADL0172, ADL0176, ADL0181, ADL0210, ADL0267 and ADL0268 microsatellite loci. A total of 125 individuals (75 Denizli and 50 Gerze) were genotyped.The mean numbers of allelles (Na) were 6.1 and 5.0, effective number of allelles (Ne) were 3.3 and 2.2, observed heterozygosity (Ho) were 0.508 and 0.380, expected heterozygosity (He) were 0.656 and 0.457 (p < 0.05), polymorphism information content (PIC) were 0.599 and 0.426 and fixation index (Fis) were 0.226 ve 0.200 within Denizli and Gerze breeds, respectively.F-statistics (FIS=0.208, FIT=0.316 and FST=0.135) were determined among loci within Denizli and Gerze breeds. It was estimated that total genetic variations with 31.6 % resulted from diversity within populations (20.8 %) and among populations (13.5 %).Statistically significant genetic differentiation (pairwise FST) was obtained 0.224 among Denizli and Gerze breeds (p < 0.05). Coefficient of gene differentiation (GST) and genetic distance (D) between Denizli and Gerze breeds were estimated as 0.150 and 0.476, respectively. Mean number of migration (Nm) between Denizli and Gerze breeds were estimated as 1 chicken per generation.AMOVA analysis conducted over all populations from the two breeds showed that 19.1 % of the total genetic variations was attributable to differences among breeds and 7.7 % was due to differences among populations within breeds.A phylogenetic tree (NJ) was constructed using genetic distance (D) and pairwise FST. Its topology reflected general patterns of genetic differentiation among Denizli and Gerze breeds in consequence of FCA, structure and NJ cluster analysis. The study suggests Denizli and Gerze subpopulations have a rich genetic diversity and Denizli and Gerze breeds exhibit a large genetic differentations.