Farklı İran bal arısı (A. mellifera meda) populasyonlarında COI-COII mitokondriyel DNA lokusları arasında yer alan bölgedeki genetik varyasyonun PCR- RFLP yöntemi ile belirlenmesi
Determination of genetic variation in COI-COII intergenic region of mitochondrial DNA in different Persian honeybee (A. mellifera meda) populations by using PCR-RFLP
  1. Tez No: 233592
  2. Yazar: BAHMAN FAKHRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, PCR-RFLP ve DNA dizi analizi yöntemlerinden yararlanılarak farklı İran bal arısı (Apis mellifera meda ) populasyonları arasındaki genetik varyasyonun mtDNA COI-COII arasındaki bölge bakımından DraI ve HinfI enzimleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. İran'ın 15 farklı yöresini temsil eden toplam 92 işçi arı örneği materyal olarak kullanılmıştır.Çalışılan örneklerin tamamında mitokondriyel DNA COI-COII arasındaki bölgenin DraI enzim kesimi sonucunda genetik varyasyon tespit edilmemiştir. Tüm örneklerde DraI enzim kesimi sonucunda 420, 64, 47 ve 41 bç'lik tek bir bant modeli belirlenmiştir.Mitokondriyel DNA COI-COII arasındaki bölgenin HinfI enzimi kullanılarak kesilmesi sonucunda iki farklı haplotip elde edilmiştir. HinfI enzimi kullanılarak Karaj, Ardabil ve Hamadan örnekleri 292, 260 ve 26 bç'lik bant modeli veren birinci tip haplotipi (COI-II/HinfI-C1) oluştururken, diğer tüm örnekler 292, 240, 26 ve 20 bç'lik bant modeli veren ikinci tip haplotipi (COI-II/HinfI-C2) meydana getirmişlerdir.DraI enzim kesimi sonucunda İran bal arısı populasyonlarının mtDNA C genetik soyu içerisinde değerlendirilebileceği ortaya konmuştur. HinfI enzimi kullanılarak Karaj, Ardabil ve Hamadan örneklerinin diğer populasyonlardan farklı bir haplotipe sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen PCR-RFLP sonuçları yapılan DNA dizi analizi sonuçları ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was the determination of genetic variation in COI-COII intergenic region of mtDNA in different Persian honeybee (A. mellifera meda) populations by using PCR-RFLP and DNA sequencing methods and DraI and HinfI restriction enzymes. 92 worker honeybees collected from 15 different localities of Iran were used as material.DraI digestion of COI-COII intergenic region revealed 4 restriction fragment with 41, 47, 64 and 420 bp. in all samples and no genetic variation was detected among the samples. Restriction with HinfI revealed two different haplotypes. In 3 samples collected from Karaj, Ardabil and Hamendan HinfI digestion revealed 3 restriction fregment with 292, 260 and 26 bp. (COI-II/HinfI-C1) and the rest of samples revealed 4 restriction fregment with 292, 240, 26 and 20 bp. (COI-II/HinfI-C2).According to DraI restriction Persian honeybees (A. mellifea meda) was grouped as a member of C mtDNA lineage. The result of HinfI restriction shows that the Karaj, Ardabil and Hamendan populations are only differenr haplotype (COI-II/HinfI-C1) from other populations. PCR-RFLP results were confirmed by DNA sequencing.