A framework for developing conceptual models of the mission space for simulation systems
Simülasyon sistemleri görev uzayı kavramsal modeli geliştirmek için bir çerçeve
  1. Tez No: 233594
  2. Yazar: N. ALPAY KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Simülasyon dünyası kavramsal modellemeyi hedef alanı veya problemi net bir şekilde anlamaya yarayan bir araç olarak tanımlamaktadır. Kavramsal modelin simülasyon geliştirme yaşam döngüsündeki konumu ile ilgili yararlı bakış açıları sunan yaklaşımlar olmasına rağmen, bunlar bir kavramsal modelin nasıl geliştirileceği ile ilgili ayrıntılı rehberlik bilgisi içermezler. Bu tez çalışması, modelleyicilerin tanımlı bir kavramsal modelleme sürecini izleyerek, alana özgü bir modelleme dilini ve bunu destekleyen bir aracı kullanarak simülasyon sistemleri için daha etkin kavramsal modeller geliştirmelerini sağlayacak bir çerçeve tanımını sunmaktadır. Kavramsal model geliştirme yöntemi adım adım tanımlanmış ve bu adımlarda kullanılan notasyon elemanları açıklanmıştır. Tanımlanan çerçevenin kavramsal modellemeye uygulanabilirliğini değerlendirmek ve beklenen kazanımları geçerli kılmak amacıyla iki durumdan oluşan çoklu-durum çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The simulation world defines conceptual modeling as a tool that provides a clear understanding of the target domain or problem. Although there are some approaches offering useful insights on conceptual modeling in the simulation development lifecycle, they do not provide adequate guidance on how to develop a conceptual model. This thesis study presents a framework for developing conceptual models for simulation systems that is based on the idea that the modelers will develop conceptual models more effectively by following a defined conceptual modeling method, using a domain specific notation and a tool. The conceptual model development method is defined in a step-by-step manner and explanations about the notation and tool are provided when required. A multiple-case study involving two cases is conducted in order to evaluate the applicability of the method for conceptual modeling and validate the expected benefits.