Develi ovası (Kayseri) ve çevresinin rotifera faunası üzerine taksonomik bir çalışma
A taxonomic study on rotifera fauna of Develi plain (Kayseri) and its environment
  1. Tez No: 233595
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Farklı mevsimlerde (Nisan, Temmuz, Ekim ve Aralık 2007), Develi Ovası ve çevresinde (Develi, Kayseri) bulunan 8 farklı su bölgesinden Rotifera'dan 32 cinse ait 84 tür teşhis edilmiştir. Bunlardan çoğunluğu Lecane cinsine aittir (14 tür, % 16.6). Bunu Cephalodella (9 tür, % 5.9), Lepadella (6 tür, % 7.1), Brachionus (5 tür, % 5.9) ve Trichocerca (5 tür, % 5.9) cinsleri takip etmiştir. Bu türlerden 9 tanesi (Cephalodella cf. forceps, Cephalodella delicata, C. misgurnus, Dipleuchlanis propatula, Encentrum limicola, E. mustela, Itura intermedia, Lecane paradoxa, Proales similis) Türkiye faunası için yeni kayıttır.Bu türlerden yaklaşık 50 tanesi bir kamera lusida kullanılarak çizilmiş ve 22 tanesi de elektron mikroskobu (SEM) ile şekillendirilmiştir. Ayrıca kaydedilen türlerden bazılarının taksonomik olarak önemli bölgeleri tür teşhisi sırasında ölçülmüştür. Çalışma alanlarının bazı fiziksel parametreleri (çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, pH, su sıcaklığı, rakım ve kordinatlar) arazi çalışması sırasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Eighty-four species of Rotifera belonging to 32 genera were recorded from eight water bodies in Develi Plain and its environment (Develi, Kayseri), collecting repeated samples in different seasons (April, July, October and December 2007). Of these, the majority (14 species, 16.6 %) belonged to the genus Lecane, followed by Cephalodela (9 species, 10.7 %), Lepadella (6 species, 7.1 %), Brachionus (5 species, 5.9 %) and Trichocerca (5 species, 5.9 %). Nine of these species (Cephalodella cf. forceps, Cephalodella delicata, C. misgurnus, Dipleuchlanis propatula, Encentrum limicola, E. mustela, Itura intermedia, Lecane paradoxa, Proales similis,) are new records for the Turkish fauna.About 50 of these species were drawn using a camera lucida, and 22 of them were figured by a Scanning Electron Microscopy (SEM). Also the taxonomically important parts of some recorded species were measured during species identification. Some physical parameters of sampling localities (pH, water temperature, EC, dissolved oxygen, altitude and coordinates of sampling localities) were measured during field survey.