Yaylacık araştırma ormanının sintaksonomik analizi
Syntaxonomic analyse of Yaylacık forestry research
  1. Tez No: 233600
  2. Yazar: MÜNEVVER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Yaylacık Araştırma Ormanı, fitososyolojik açıdan Avrupa-Sibirya flora bölgesinin Öksin alanında yer almaktadır. Karadeniz öncesi dağ katında bulunan araştırma alanı, karadenizden gelen nemli hava kütlelerinin etkisi altındadır. Bu nedenle daha fazla yağış almakta olup, denizel iklimin etkisi görülür. Kuzey bakılı bu alanlarda Fagus orientalis hakimdir. Güney bakılı yamaçlar, güneşin kurutucu etkisine maruzdur. Bu alanlarda genellikle bozuk formlu Quercus petraea ssp. iberica'nın hakim olduğu ormanlar yayılış göstermektedir.Araştırma alanında 527 adet bitki taksonu tespit edilmiştir. Alandaki hakim vejetasyon tipi orman formasyonudur. Braun-Blanquet metoduna göre araştırılan orman vejetasyonunda 4 bitki birliği ile 4 alt birlik tanımlanmış ve 3 bitki grubu belirlenmiştir. Tespit edilen birlik ve alt birlikler bilim dünyası için yenidir.Birlik ve alt birliklerin bağlı olduğu birimler aşağıdaki gibidir:Bitki Grubu: Fagus orientalis-Rhododendron ponticum ssp. ponticum-Abies nordmanniana subsp. bornmuellerianaBitki Grubu: Fagus orientalis-Rhododendron ponticum-Pinus sylvestrisBitki Grubu: Fagus orientalis-Fraxinus excelsior ssp. excelsiorSınıf : Querco-Fagetea (Br.-Bl. Et Vlieger 1937) Fukarek et Fabijanik 1968Ordo : Rhododendro-Fagetalia orientalis Akman, Barbéro et Quézel 1980Alyans : Carpino-Acerion Quézel, Barbéro et Akman 1978Birlik : Ostryo carpinifoliae-Carpinetum betuliBirlik : Fagetum orientalis ass. novaTip Alt Birlik: fagetosum orientalis subass. novaAlt Birlik : rhododendroetosum pontici subass. novaAlt Birlik : abietosum bornmuellerianae subass. novaAlt Birlik : pinetosum sylvestro-nigraeSınıf : Quercetea pubescentis (Ober. 1948) Doing Kraft. 1955Ordo : Querco-Carpinetalia orientalis Quézel, Barbéro, Akman 1980Ordo : Rhododendro-Fagetalia orientalis Akman, Barbéro et Quézel 1980(Pinetum nigro-sylvestris)Alyans : Carpino-Acerion Quézel, Barbéro, Akman 1978Birlik : Festuco heterophyllae-Quercetum ibaricae ass. novaBirlik : Pinetum nigro-sylvestris ass. nova
Özet (Çeviri)
The Yaylacık Forestry Research area is located in the western Black Sea region. From the phytogeografical point of view, it is located in the Euxine provense of the Euro-Siberian floristic region.The research area spread on the montane zone of the pre-Black Sea (Prepontic) region, is under the influence of moistured weather masses coming from Black Sea. Therefore, the area has a rainy climate, indicating the influence of oceanic climate. Fagus orientalis forest is dominant on the nort slopes. The South slopes in the area are subject to the influence the sun light causing relative drougt. Misshapen Quercus petraea subsp. iberica forest has wide distrubition in this area.In the study area 527 plant taxa were determinated. Dominant vegetation type is forest formation. The vegetattion of the area was studied according to Braun-Blanquet approach and classified into 4 associations, 4 subassociations and 3 plant groups was determined. The associations and subassociations determinated are new for science.Associations and their higher units are as follows:Plant Group : Fagus orientalis-Rhododendron ponticum ssp. ponticum-Abies nordmanniana subsp. bornmuellerianaPlant Group : Fagus orientalis-Rhododendron ponticum-Pinus sylvestrisPlant Group : Fagus orientalis-Fraxinus excelsior ssp. excelsiorClass : Querco-Fagetea (Br.-Bl. Et Vlieger 1937) Fukarek et Fabijanik 1968Order : Rhododendro-Fagetalia orientalis Akman, Barbéro et Quézel 1980Alliance : Carpino-Acerion Quézel, Barbéro et Akman 1978Association : Ostryo carpinifoliae-Carpinetum betuliAssociation : Fagetum orientalis ass. novaSubassociation: fagetosum orientalis typicum subass. novaSubassociation: rhododendroetosum pontici subass. novaSubassociation: abietosum bornmuellerianae subass. novaSubassociation: pinetosum sylvestro-nigraeClass : Quercetea pubescentis (Ober. 1948) Doing Kraft. 1955Order : Querco-Carpinetalia orientalis Quézel, Barbéro, Akman 1980Order : Rhododendro-Fagetalia orientalis Akman, Barbéro et Quézel 1980(Pinetum nigro-sylvestris)Alliance : Carpino-Acerion Quézel, Barbéro, Akman 1978Association : Festuco heterophyllae-Quercetum ibaricae ass. novaAssociation : Pinetum nigro-sylvestris ass. nova