Çangal ormanı (Sinop-Ayancık) vasküler bitkiler florası
The vascular plants of the Çangal forests (Sinop- Ayancik)
  1. Tez No: 233601
  2. Yazar: MELDA BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YURDAKULOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışma, Orta Karadeniz Bölgesi'nde A5 karesinde ve Sinop İli sınırları içerisinde yer alan Çangal Ormanı vasküler bitkiler florasını içermektedir. Tamamen Avrupa-Sibirya bitki coğrafyası bölgesine giren çalışma alanından 2004-2007 yılları arasında toplanan 2031 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 84 familya ve 368 cinse ait 769 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 19'u Eğreltiler, 7'si Açık tohumlular ve 743'ü Kapalı tohumlular alt bölümlerine dahildir. İhtiva ettikleri takson sayısı bakımından büyük familyalar şunlardır: Asteraceae (92), Fabaceae (59) ve Lamiaceae (57)'dir. En çok türle temsil edilen cinsler ise Euphorbia (13), Centaurea (12) ve Trifolium (12)'dir. Bitki coğrafyası elemanlarının dağılımında Avrupa-Sibirya 230 takson (% 29.91), İran-Turan 46 takson (% 5.98), Akdeniz 48 takson (% 6.24) ve diğerleri 445 takson (% 57.87)'dur. Alandaki endemik tür sayısı 56 (% 7.28)'dır. 41 takson A5 karesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This research has contained the vascular plants of the Çangal Forest (Sinop-Ayancık) situated in the province of Sinop in Blacksea region, taking place entirely Euro-Siberian phytogeographic region. 2031 plant specimens have collected from research area between 2004-2007 years. An examination of these specimens have revealed 84 families, 368 genera, 769 species. From these 769 taxa, 19 of them are Pteridophytes, 7 of them are Gymnosperms and 743 of them are Angiosperms. According to the taxa numbers, Asteraceae with 92 taxa, the Fabaceae with 59, the Lamiaceae with 57 are the largest families. Respectively, the largest genera are Euphorbia (13 taxa), Centaurea (12 taxa) and Trifolium (12 taxa). The distribution of phytogeographic elements are as follows: Euro-Siberian 230 taxa (29.91 %), İrano-Turanian 46 taxa (5.98 %), Mediterranean 48 taxa (6.24 %) and others 445 taxa (57.87 %). Endemism rate of the area is 7.28 % (56 taxa), 41 taxa are new records for the square A5.