Aile sağlığı merkezine kayıtlı fazla kilolu ve obez bireylerde anksiyete ve depresyon durumları, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile sosyodemografik özelliklerin değerlendirilmesi
A study into the anxiety and depression states of overweight and obese individuals enrolled in the family health centre, their healthy lifestyle behaviours with some socio-demographic features
  1. Tez No: 735629
  2. Yazar: NEVİN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı fazla kilolu ve obez bireylerde anksiyete ve depresyon durumları, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile bazı sosyodemografik özelliklerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki bu çalışmaya 15.10.2021-14.01.2021 tarihleri arasında Ankara İli Dr. Cengiz Kılıç Aile Sağlığı Merkezi 0617196 ve 0617197 nolu birimlere muayene olmaya gelen ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 18 yaş ve üzeri fazla kilolu ve obez kişiler dahil edildi. Araştırmamıza katılan gönüllülere sosyodemografik özellikleri sorgulayan standart anket formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 25) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to evaluate the anxiety and depression of states of overweight and obese individuals enrolled in the Family Health Centre their healthy lifestyle behaviours with some socio-demographic features. Tools and Method: Overweight and obese people at the age of eighteen and over coming to Dr. Cengiz Kılıç Family Health Centre the units with a no of 0617196 and 0617197 between the dates of 15.09.2021 and 14.12.2021 in the city of Ankara for health examination and volunteering for the study were included in the current study, which is a descriptive sectional-type study. The volunteers participating in the research were applied a questionnaire form questioning socio-demographic features, the Scale of Healthy Lifestyle Behaviours II (SHLSB-II), Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS). The data collected in the research was analysed with IBM SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Sciences, Version 25).