Design and implementation of state planning organization's free zones database on Rdb/VMS
Devlet planlama teşkilatı serbest bölgeler veri tabanının tasarlanması ve Rdb/VMS kullanılarak gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 23365
  2. Yazar: TAMER GÜLCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde Devlet Planlama Teşkilatı Serbest Bölgeleri veri tabanı, Rdb/VMS veri tabanı yönetim sistemi kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleş¬ tirilmiştir. Tasarım veri tabanının mantıksal ve fizik¬ sel tasarımını içermektedir. Veri tabanına her çeşit kullanıcının erişebilmesini sağlayabilmek amacıyla menü tabanlı ve kullanımı kolay bir ara birim gerçekleştirilmiştir. Daha önce başka veri tabanlarında saklanmakta olan bilgileri, tasarlanan veri tabanına aktarmak için de programlar yazılmıştır. Anahtar Sözcükler : Rdb/VMS, mantiksal tasarim, fizik¬ sel tasarim, uygulama, menu tabanli kullanimi kolay ara birim.
Özet (Çeviri)
in this thesis, the design and implementation of State Planning Organization's free zones database is realized on Rdb/VMS. The design and implementation of the database involves the logical design and the physi- cal design of the database. A menu-based user friendly interface is also implemented to facilitate the. access to the database by novice users. Programs are also written to transfer the data previously on other data- bases. Keyvrords : Rdb/VMS, logical design, physical design, implementation, menu-based user friendly interface, novice users.