Growth of large crystals of zeolites
İri zeolit kristallerinin büyütülmesi
  1. Tez No: 23366
  2. Yazar: CELAL BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇULFAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada sentez jeli içerisindeki su miktarının, sentez sıcaklığının, organik katkının (Trietanolamin, TEA) ve tohumlamanın etkileri dikkate alınarak zeolit A tek kristalleri bUyUtUlmeye çalışılmıştır. Sentez bileşiminin ve sentez sıcaklığının zeolit A kristallerinin büyütülmesine etkilerini görebilmek amacıyla Uç farklı sentez bileşimi,2Na2O.Al203.2SiQ2.xH20 (x=100,200,400), ve iki sentez sıcaklığı, 70 ve 80 C» seçilmiştir. Sentez bileşimi içindeki su miktarının ve sıcaklığın artmasıyla kristallerin boyutunun arttığı gözlenmiştir. 2Na2O.Al203.2Si02.xH20 (x=100,200,400) sentez bileşimlerinden elde edilen en bUyUk kristaller sırasıyla 70 °C de 8 pun, 15.5 p.m, 25 |xm ve 80 °C de ise 12.5 um, 19 um, 25 um dir.İri zeolit A kristallerinin 90 °C bUyUtUlmesi için sentez bileşimi içindeki TEA, Si02 ve Na20 miktarları değiştirilmiştir. Sentez bileşimi içindeki TEA ve SiO miktarları artarken kristal boyutları da artmış ve zeolit A sentez bileşimi içinde zeolit X kristalleri elde edilmiştir. l.8Na2O.Al203-Si02.400H20.5TEA ve 1.8Na2O.Al203.2Si02.400H20.6TEA sistemlerinin 90 °C de deneysel çalışmaları sonrasında sırasıyla en bUylik 40 jxm zeolit A ve 90 p.m zeolit X kristalleri Üretilmiştir. Zeolit A sentez bileşimi içinde tohum kristalleri bUyUtülmeye çalışılmıştır. Fakat tohum kristaller farkedilecek boyuta büyüyememişlerdir. Tohum yüzeylerinde birçok yeni kristaller oluşmuştur ve sistem içinde tohum kullanılarak kristalleşme hızı artmıştır. Zeolit A sentezlenmesi çift diffUzyon kolonu içinde ve asetik asid kullanılarak hazırlanmış silika jeli içerisinde de çalışılmıştır. Her iki sistemde de l - 4 p.m kUcllk zeolit A kristalleri Üretilmiştir. Anahtar kelimeler : Kristal bUyUtUlmesi, kristalleştirme, zeolit A, zeolit X
Özet (Çeviri)
in this study, zeolite A single crystals were tried to be grown by considering the effect of water content in synthesis gel, synthesis temperature, organic additive(triethanolamine, TEA) and seed. Three different synthesis compositions, 2Na2O.Al203.2Si02.xH20 (x=100,200,400), and two synthesis temperatures,7Q and 80 C, were selected to see their effects on zeolite A crystal growth. Size of crystals increased with increasing amount of water in synthesis composition and with increasing temperature. The maximum size of zeolite A crystals obtained from the synthesis compositions, 2Na2O.Al203.2Si02.xH20 (x=10Q,200,400), were 8 um, 15.5 um, 25 um at 70 °C and 12.5 p.m, 19 um, 25 um at 80 °C, respectively.Amounts of TEA, Si02 and Na20 were changed in synthesis compositions for growing large crystals of zeolite A at 90 °C. As the amount of TEA and SiCU increased in synthesis composition, size of crystals increased and zeolite X crystals were produced in zeolite A synthesis composition. After experimental study of systems l.8Na2Q.Al203.2Si09.400H20.5TEA and 1.8Na2O.Al203.2Si02.400H20.6TEA at 90 °C, maximum 40 p.m zeolite A and 90 um zeolite X crystals were produced, respectively. Zeolite A seed crystals were also tried to be grown in zeolite A synthesis compositions. But seed crystals did not grow to a detectable size range. Many new crystals were formed on seed surfaces and crystallization rates increased by using seed in the systems. Zeolite A synthesis was also studied in a double diffusion column and in silica gel prepared by using acetic acid. Smaller zeolite A crystals, l to 4 um, were produced in both systems.