Briquetting of angouran zinc concenrate from dandi concentration plant of iron
Angouran-dandi konsantratörü çinko konsantrelerinin briketlenmesi
  1. Tez No: 23364
  2. Yazar: KEİHANAK ROWSHAN TABARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÖZBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Oksit tipindeki çinko cevherlerinin işlenmesinde, kırı.imiş cevher Waelz fırınına beslenerek çinkonun buharlastirılarak kazanılmasına çalışılır. Eğer fırına beslenen cevher inceyse, fırında istenen şartları sağlamak amacıyla tozlar briketlenir veya peletlenir. Bu şekilde tozlar faydalı ve ekonomik ürünler haline dönüştürülur. Bu çalışmanın amacı. Iran çinko karbonat flotasyon konsantresinin, briketleme yöntemi ile agglomerasyonunun araştırı lmasıdır.Briketleme çalışmalarında, briketleme basıncı, bağlayıcı cinsi ve miktarı ile konsantresinin tane inceliğinin etkileri araştırılmıştır. Neticeler briketlerin kırılma dayanımları, aşınma indeksleri ve hava şartlarına dirençleri yönünden değerlendirilmiştir. Briketlemede optimum sonuçlar, çinko konsantresine %6 su, %5 melas ve %1.5 kir,eç ilave edilerek, 200 kg/cm2 basınç altında briketlenmesi ile ve briketlerin 105 °C de 2 saat kurutulması ile elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Waelz Fırını, İran Angouran Çinko Konsantresi, Briketleme Yöntemi, Melas.
Özet (Çeviri)
in conventional zinc-oxide öre processing, crushed öre is charged to Waelz Furnace för the recovery of zinc through volatilization. When the feed size is fine which does not meet the requirements, briquetting ör pelletizing is employed to convert the fines and dusts into useful arid economica] products. The aim of this research was to determine the possibility of briquetting of IRAN - ANGöURAN zinc concentrate, which is produced by flotation. During the briquetting test,the effects of pressure, type and amount of binder, moisture,temperature, aging and fineness of the concentrate vere determined. The quality of briquette was controlled in terms of the compressive strength, abrasion to grinding and resistance to veathering. The optimum briquetting results vere obtained when the zihc concentrate was mixed with 6% vater, 5% molasses and l.5% lime at a briquetting pressure of 200 kg/cm and drying at 105 °C för 2 hours. Keyvords : Waelz Furnace, Iran Angouran Zinc Concentrates, Briquetting Method, Molasses.