Comparison of data dependence analysis algorithms
Veri bağımlılığı algoritmalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 23367
  2. Yazar: TUNCAY TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN SELBEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
1970 yıllarının başlarında ortaya çıkan süper bilgisayarlar, büyük bilimsel ve mühendislik problemlerinin hızlı çözümünde kullanılmaktadır. Süper bilgisayarların etkili kullanımı yeni bir terim olan süper derleyicileri bilgisayar terminolojisine beraberinde getirmiştir. Vektör ve paralel süper bilgisayarlar için bu yüksek düzeyli derleyiciler, doğru veri bağımlılığı bilgisine gereksinim duyarlar. Veri bağımlılığı analizi, paralelliğin belirlenmesi ve bu tür süper derleyicilerin geliştirilmesinde anahtar konumundadır. Bilgisayar literatüründe bir çok veri bağımlılık analiz algoritmaları vardır, örneğin GCD (Greatest Common Divisor), Exact, Banerjee-Wolfe, Lambda, Trapezoid, I Test. Bütün bu algoritmalar bağımlılık analizi için yaklaşık çözümlerdir, ancak tamsayı veya doğrusal programlamadan daha pratik ve hızlıdırlar.Bu tezde, bahsedilen veri bağımlılık analiz algoritmaları ayrı ayrı incelenmiş, birbirleri ile karşılaştırılmış ve bilgi tabanlı program paralelleştirme araştırmasını desteklemek amacıyla bir bütün algoritma şeklinde, IBM 3090 Model 180S anabilgisayarında Pascal programlama dili kullanılarak kodlanmışlardır. Anahtar Sözcükler : Veri bağımlılık analizi, derleyiciler, program dönüşümleri, paralelleştirme, vektörleştirme, yön vektörleri, dizi indisleri, veri bağımlılık grafikleri, süper hesaplayıcı.
Özet (Çeviri)
Supercomputers came into existence in the early 1970's and have been used t o solve large scientific and engineering problems quickly. Effective use supercomputers brings about a new term, supercompilers, into computer terminology. These high level compilers for vector and parallel supercomputers require accurate data dependence information. Data dependence analysis Is the key to the success of parallelism detection and development of such compilers. There are several data dependence analysis algorithms vdthin the computer literatüre, for example GCD (Greatest Common Divisor), Exact, Banerjee-Wolfe, Lambda, Trapezoid, and I Test. Ali these algorithms are approximate solutions for dependence analysis, but more practical and faster than integer ör linear programming.in this study, these data dependence analysis algorithms are examined, compared and implemented in a combined algorithm to support the research on knowledge-based program parallelization using the Pascal programming language in IBM 3090 Family Model 180S mainframe. Key Words : Data dependence analysis, compiler, program transformations, parallelization, vectorization, direction vectors, array subscripts, data dependence graphs, supercomputing.