Maçka Orman İşletmesi Doğu Ladini ormanlarında başlıca kabuk böceklerinin savaş olanaklarının araştırılması
Investigation of the possibilities of pest management of major bark beetle species in the Oriental Spruce forests of Maçka Forestry Enterprise
  1. Tez No: 233668
  2. Yazar: GONCA ECE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dendroctonus micans (Coleoptera, Scolytidae)'ın araştırma alanında, Maçka Orman İşletme Müdürlüğü Yeşiltepe ve Maçka Orman İşletme Şefliği Doğu Ladini ormanlarında, birikimli olarak ladinlerin %31,89'una ve yaralı ağaçların %70,73'üne zarar verdiği tespit edilmiştir. Dikili ağaçlarda gövdelerin ilk iki metresindeki D. micans galerilerinin %31,59'u ve tüm gövdenin değerlendirildiği kesilen ağaçlardaki galerilerin %28,24'ü Rhizophagus grandis (Gyllenhal) (Coleoptera, Rhizophagidae) tarafından istila edilmiştir. R. grandis'in, D. micans üzerindeki etkinliği kesilmiş ağaçlarda gövdenin tamamında %31,37 ve dikili ağaçlarda ilk iki metrede %66,06 olmuştur.2004-2007 yıllarında R. grandis yetiştirme çalışmalarında 353 kütükte toplam 35.784 adet R. grandis bireyi yetiştirilmiş ve bir dişi ergininin yeni döl verimi yıllara göre sırasıyla 18,28, 18,72, 5,75 ve 17,56 olmuştur.Yeşiltepe ve Maçka İşletme Şefliği ladin ormanlarında fermon tuzaklarına dayalı tespitlerde Ips sexdentatus (Boerner) (Coleoptera, Scolytidae)'un 2006 yılında birinci uçuşunun 800?1200 m'lerde Nisan sonunda başladığı ve Haziran'ın ikinci haftasına kadar devam ettiği, ikinci uçuşun ise Haziran'ın ilk haftasında başladığı ve Ağustos'un sonunda bittiği tespit edilmiştir. 1200 m ve daha yukarı yükseltilerde birinci uçuşun Mayıs'ın ilk haftasında başladığı ve Haziran'ın son haftası içinde tamamlandığı, ikinci uçuşun Haziran'ın en geç üçüncü haftasında başladığı ve Ağustos'un sonuna kadar devam ettiği belirlenmiştir. Bu iki bölgede erginlerin %43,5 ve %63,08'inin toplam tuzakların %12,5 ve %14,29'unda yakalandığı belirlenmiştir. Yeşiltepe Bölgesi'ne asılan 31 adet tuzağa toplam 207 adet Thanasimus formicarius (Linnaeus) (Coleoptera, Cleridae) ergini gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Dendroctonus micans (Coleoptera, Scolytidae) has cumulatively damaged 31,89% of spruce trees and 70,73% of wounded trees in the oriental spruce forests of Yeşiltepe and Maçka Division of Forestry in Maçka District of Forestry oriental spruce forests. Rhizophagus grandis (Gyllenhal) (Coleoptera, Rhizophagidae) has colonized 31,59% of D. micans galleries between 0-2 m on the standing trees and 28,24% of the cut trees that the whole bole have been examined. The predation rate of R. grandis was 31,37% in whole bole of cut trees and 66,06% in standing trees between 0-2 m.A total of 35.784 R. grandis adults have been reared in 353 stumps in 2004?2007. Progeny production of a single female was 18,28, 18,72, 5,75 and 17,56, respectively.The first flight of Ips sexdentatus (Boerner) (Coleoptera, Scolytidae) has started at the end of April and continued until the second week of June and the second flight has started in the first week of June and continued until the end of August according to the pheromone trap records between the altitudes of 800-1200m a.s.l. in the oriental spruce forests of Yeşiltepe and Maçka Division of Forestry in 2006. The first flight has started at the first week of May and continued until the last week of June and the second flight has started in the third week of June and continued until the end of August in 1200 m a.s.l. and upper altitudes. 43,5% and 63,08% of the adults have been captured in the 12,5% and 14,29% of the pheromone traps. A total of 207 Thanasimus formicarius (Linnaeus) (Coleoptera, Cleridae) adults have been recorded in 31 pheromone traps in Yeşiltepe.