Doğu Karadeniz bölgesindeki bazı granitler için optimum kesme koşullarının belirlenmesi
Investigation of the optimum sawing conditions for some granites from Eastern Black Sea region
- Tez No: 233669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KERİM AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dairesel testerelerle kesme işlemi doğal taş kesme sistemlerinde yaygın olarak kullanılan kesme yöntemleridir. Bir dairesel testerede kesme işlevini soket adı verilen ve metal matris ve matris içinde rasgele yerleştirilmiş elmas tanelerinin bulunduğu yapılar gerçekleştirir. Soketler metal göbeğin çevresinde yüksek sıcaklık kaynağı ya da lazer kaynağı yöntemleri ile yerleştirilir. Metal matris farklı elementlerin alaşımıdır ve yaygın olarak Co, Ni ve Cu-Sn içeren matris yapısı kullanılır. Elmas soketli dairesel testereler kesme sistemleri diğer kesme sistemleriyle karşılaştırıldığında bilgisayar desteği ile hata oranı % 0.01'e indirilmiştir. Yöntem ayrıca, diğer kesme sistemlerine nazaran ilk yatırım ve işletme maliyeti açısından daha karlıdır.Bu çalışmada Doğu Karadeniz Bölgesinde mevcut üç farklı granitin elmas katkılı dairesel testereli kesme sistemi ile kesilmesi sureci için en uygun çalışma parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada üç farklı granit türü kullanıldı. Deneysel çalışmalarda sistemin çalışma parametreleri olan testere hızı, kesme derinliği, tabla hızı ve su debisi incelenmiştir.Çalışma sonucunda çalışılan kayaçların kesilmesinde temel alınabilecek en uygun çalışma parametreleri belirlenmiştir. Ek olarak, çalışılan her bir değişkenin değişiminin etkileri de araştırılmıştır. Elde edilen verilen analizi ile literatür ile uyumlu verilerin elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The circular sawing is the most widely employed machining method in processing /cutting of natural stones. Diamond impregnated segments performing sawing function of a saw blade are the structures consisted of a metal matrix and the diamond particles dispersed randomly in the matrix. The segments are placed on the periphery of a steel core by the high temperature or laser welding methods. Metal matrix is formed as an alloy of various elements and a matrix structure including Co, Ni and Cu-Sn is frequently used. Circular saws with diamond impregnated segments provide lower error rates up to 0.01 % by means of computer control when compared to other cutting/machining systems. The method has advantages in capital and operating cost over the competing methods.This study was aimed at determining of the optimum operating parameters for circular sawing of three different granites from Eastern Black Sea Region. In the research, the blade peripheral speed, cutting speed, cutting depth and water flow variables were tested.As a result of the research optimum values for the worked variables were defined. Additionally, the effects of the change of the variables worked were analyzed. As a result of the analyses of variation of the variables showed that the obtained results were found consistent with those found in the literature.