Dendroctonus micans (Kugelann) (Coleoptera: Curculionidae)'in zararının bazi meşcere özelliklerine göre belirlenmesi ve Rhizophagus grandis (Gyllenhal)(Coleoptera: Monotomidae)'in populasyon yoğunluğunun araştirilmasi (Maçka Orman İşletme Şefliği örneği)
Determination of the damage of Dendroctonus micans (Kugelann) (Coleoptera, Curculionidae) according to some stand characteristics and investigation of population density of Rhizophagus grandis Gylenhal (Coleoptera, Monotomidae) (Maçka Forest Planning unit)
  1. Tez No: 558311
  2. Yazar: AYSEL BÜYÜKTERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ECE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Trabzon ili, Maçka ilçesi, Maçka Orman İşletme Şefliği sınırları içindeki doğu ladini ormanlarında 83 adet örnek alanda yürütülmüştür. Sürdürülebilir orman yönetimi anlayışı içinde önemli bir yer tutan ve zararından mücadelesine tüm süreçlerinin dikkatle takip edilmesi gereken kabuk böceği türlerinden Dendroctonus micans Kugelann (Coleoptera: Curculionidae)'ın zarar durumu bazı meşcere özelliklerine göre değerlendirilmiş ve bu türün popülasyonunun dengelenmesinde rol alan predatör böcek Rhizophagus grandis (Gyllenhal) (Coleoptera: Monotomidae)'in aktif durumu tespit edilmiştir. Örnek alanlardaki dikili haldeki ağaçların % 20,5'inin D. micans zararına uğradığı belirlenmiştir. Güneşli bakılarda bulunan ağaçların %20'si ve gölgeli bakılarda bulanan ağaçların %21'inin zarar gördüğü tespit edilirken, cd çağında bulunan ağaçların %19,8'i ve d çağında bulunan ağaçların %29,6'sı zarar görmüştür. D. micans en yüksek oranda 1 kapalı ve d çağındaki meşcereleri tercih etmiş, yaralı ağaçlara daha yüksek oranda zarar vermiştir. Bu tür %25,6 oranında daha önceden D. micans zararına uğramış ve başarısız olmuş ağaçları tercih etmiştir. Faal galeri bulunan ağaçların %26,5'i konukçu durumundadır ve bu ağaçların %53,8'i d çağında olan meşcerelerdedir. Faal galerilerde bulunan toplam D. micans birey sayıları ile bu galerilerdeki toplam R. grandis birey sayıları arasında orta düzeyde doğrusal bir korelasyon bulunmuştur. Meşcere bazında değerlendirildiğinde D. micans'ın zarar oranı en yüksek %55, en düşük %3,85 iken ortalama R. grandis istila oranı %18,24'dür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 83 sample fields in the spruce forests of Trabzon province, Maçka district and Maçka Forest Directorate. The damage condition of the Dendroctonus micans Kugelann (Coleoptera: Curculionidae), which is an important place in the sustainable forest management concept and which requires careful monitoring of all processes from its damage to the struggle, has been evaluated according to some stand characteristics and the predator insect which plays a role in balancing the population of this species is Rhizophagus grandis (The active state of Gyllenhal (Coleoptera: Monotomidae) was determined. It has been determined that 20,5% of the standing trees in sample plots have damaged of D.micans. As it has been determined that 20% of the trees in sunny aspect and 21% of the trees in shady aspect are damaged; 19,8% of the trees in medium and mature stands and 29,6% of the trees in mature stands age have been damaged. The destructive species have mostly preferred lower canopy and mature stands and damage the wounded trees at a higher rate. This type preferred 25,6% of the trees that had previously been damaged and failed by D. micans. 26,5% of the trees in active galleries are in host tress and 53,8% of those trees are the mature stands. Moderate positive linear correlation has been found between total D. micans individual numbers in active galleries and total R. grandis individuals present in those galleries. When it is evaluated based on the stand; the highest damage rate of D.micans is 55% and its lowest rate is 3,85%; while the average invasion rate of R.grandis is 18,24%.