Design and implementation of a disk optimizer
Bir disk enuygulayıcısının tasarım ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 9646
  2. Yazar: DEVRİM ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRŞİT ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
MEL DİSK ENUYGUNLAYICISININ TASARIM VE GERÇEKLESTİRİMÎ Ö?ÜN Devrim Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. A. M. Eskicioğlu 114+X Sayfa, Aralık 1989 ÖZET Bu çalışmada, disk kütüklerinin parçalanmasıyla ortaya çıkan performans düşmesi problemini,, dağılmış kütük parçalarını bir araya toplayıp bitişik hale getirerek çözen ve sistemin performansını artıran bir disk en uygunlayıcısı geliştirilmiş ve DISKOP adı verilmiştir. Genel karakteristik olarak disk enuygunlayıcıları kompleks bir algoritmaya sahiptirler ve işletim sistemine büyük ölçüde bağımlıdırlar. DISKOP, MS-DOS makinaları için tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Algoritmasının etkinliği çeşitli Amerikan yazılım firmalarının ticari ürün olarak piyasaya çikarmış olduğu diğer disk enuygunlayıcılar ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma, DISKOP 'un denenen pro gramlar içerisinde en hızlı olduğunu ortaya çıkarmıştır.Disk enuygunlamanın getireceği performans yükselmesini ölçmek amacı ile değişik kütük saklama düzenlerinin etkisi çözümlenmiştir, çözümleme, beklenmesi gereken normal yüksel menin 51% olacağını ve bu yükselmenin 63% 'e dek çıkabileceğini göstermiştir. Bir defada birden çok salkıma erişmeyle disk performansında elde edilecek ek kazancı saptamak amacıyla bir inceleme yapılmıştır. Bu yaklaşımın üstünlük düzeyi gösterilmiş ve yaklaşımı kullanan bir yol, yeni MS-DOS versiyonları ile daha büyük makinalarm işletim sistemlerinde gerçekleştirilmek üzere önerilmiştir. Anahtar sözcükler ve sözcük grupları: Disk enuygunlama, disk performansı, kütük parçalanması, kütük erişimi, MS-DOS, işletim sistemi, salkım. Bilim dalı sayısal kodu: 619.02.01
Özet (Çeviri)
DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A DISK OPTIMIZER OGÜN Devrim Faculty of Engineering Department of Computer Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr, A. M. Eskicioğlu 114+X Pages, December 1989 ABSTRACT In this study, a disk optimizer, named DISKOP, is de veloped to eliminate the problem of file fragmentation and improve the overall system performance by reassembling fragmented files into contiguous disk space. As a general characteristic, disk optimizers have a complex algorithm, and are highly operating system dependent. DISKOP is intend ed for disk optimization of MS-DOS machines. The efficiency of its algorithm is compared with those of other optimizers released as commercial products by various American software companies. Comparison shows that DISKOP is the fastest among all the programs tried. mIn order to measure the performance improvement provided by disk optimization, the effect of various file storage schemes is analyzed. It is indicated by the analysis that the usual improvement to be expected is 51%, and this im provement may go up to 63%. An investigation is made with an aim to quantify the additional gain to be obtained in disk performance by ac cessing more that one cluster of file data at a time. The superiority level of this approach is demonstrated and a scheme employing the approach is proposed to be implemented in new versions of MS-DOS and the operating systems of larger machines. Keywords and phrases: disk optimization, disk performance, file fragmentation, file access, MS-DOS, operating system, cluster. Scientific code: 619.02,01 IV