Türkiye doğal alabalık (Salmo trutta) ekotiplerinin kültür şartlarında büyüme performansı ve morfolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparasion of growth performance and morphologic characteristics of brown trout (Salmo trutta) ecotypes of Turkey
  1. Tez No: 233684
  2. Yazar: MEHMET KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR BAŞÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tezde, ülkemizde yayılım gösteren Salmo trutta (kahverengi alabalık) ekotiplerinin kuluçka ve döl verim özellikleri, kültür şatlarında büyüme performansları ve bazı fenotipik özellikleri irdelenmiştir.Ekotiplerin nispi yumurta verimi, yumurta büyüklük ve ağırlıkları sırasıyla; Abant alabalığında (Salmo trutta abanticus) 1871 ? 742 adet/kg; 4,91 ? 0,37 mm; 91 ? 16 mg, Anadolu alabalığında (Salmo trutta macrostigma) 2403 ? 953 adet/kg; 4,30 ? 0,52 mm; 59 ? 12 mg, Aras alabalığında (Salmo trutta caspius) 4000 ? 1092 adet/kg; 4,23 ? 0,26 mm; 49 ? 50 mg, dere alabalığında (Salmo trutta fario) 1988 ? 865 adet/kg; 4,59 ? 0,53 mm; 82 ? 21 mg ve Karadeniz alabalığında (Salmo trutta labrax) 2314 ? 858 adet/kg; 4,67 ? 0,46 mm; 77 ? 18 mg olarak hesaplanmıştır. Yumurtanın döllenmeden serbest yüzme aşamasına kadar geçen en uzun süre, Abant alabalığında (10,5 ºC'de 81 günde), en kısa süre ise dere ve Karadeniz alabalığı ekotipinde (9,6 ºC'de 62 gün) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we compared growth, morphologic characteristics and hatchery performance and fecundity of different Salmo trutta ecotypes of Turkey.Relative fecundities, eggs diameter and weight in ecotypes were 1871 ? 742 egg/kg; 4.91 ? 0.37 mm; 91 ? 16 mg for Abant trout (Salmo trutta abanticus), 2403 ? 953 egg/kg; 4.30 ? 0.52 mm; 59 ? 12 mg for Anatolian trout (Salmo trutta macrostigma), 4000 ? 1092 egg/kg; 4.23 ? 0.26 mm; 49 ? 50 mg for Aras trout (Salmo trutta caspius), 1988 ? 865 egg/kg; 4.59 ? 0.53 mm; 82 ? 21 mg for brook trout (Salmo trutta fario) and 2314 ? 858 egg/kg; 4.67 ? 0.46 mm 77 ? 18 mg in Black Sea trout (Salmo trutta labrax). The longest time from egg to free swimmings stage was observed for Abant trout (81 day at 10.5°C) and the shortest time was observed for brook trout and Black Sea trout (62 day at 9.6°C).