Fen ve teknoloji dersi 6. sınıf öğretim programına yönelik öğrenci görüş ve beklentileri
Students? opinions and expectations devoted to 2004 sixth grade science and technology curriculum
  1. Tez No: 233683
  2. Yazar: HAVVA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada öğrencilerin; fen ve teknoloji dersi öğretim programına ilişkin görüşleri ve programdan beklentileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma 2007-2008 eğitim öğretim yılında Rize İli Pazar ilçesindeki bir köy ilköğretim okulu 6. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmada anket ve odak grup görüşme teknikleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Anket ilköğretim okulundaki 6. sınıf öğrencilerine uygulanırken, odak grup görüşme tekniği, anket sonuçlarına göre seçilen 8 öğrenci ile yürütülmüştür. Anket verilerinin analizinde yüzde, frekans ve her maddeye ait ortalama değerler kullanılmıştır. Odak grup görüşme verilerinin analizinde ise nitel veri analiz çeşitlerinden olan, betimsel veri analizi tekniği kullanılmıştır.Öğrencilerin programa yönelik görüşleri olumlu olmakla birlikte öğrencilerin programa yönelik beklentileri programın felsefesiyle örtüşmekte hatta uygulamadaki sorunlara dikkat çekmektedir. Programın öngördüğü etkinlikler, öğrenme durumları ve değerlendirme süreçleri öğrencilerin BSB, FTTÇ ve TD kazanımlarını edinerek fen ve teknoloji okuryazarı bireyler yetiştirilmesi amacını destekler niteliktedir. Bununla birlikte programın uygulanışında araç gereç eksiklikleri, gezi gözlem çalışmalarının yapılmaması, öğretmenin öğretmen merkezli uygulamalardan kopamaması, ders ve çalışma kitaplarında öğrenci dikkatini çeken eğlenceli etkinliklerin yeterli olmaması, alternatif değerlendirme etkinliklerinin bazılarının aktif olarak kullanılmaması gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların giderilmesine yönelik; okullardaki altyapı eksikliklerinin giderilmesi, alternatif değerlendirme tekniklerinin aktif kullanımına yönelik öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi, öğretmenlerle öğrenci merkezli öğretim yöntemlerine yönelik uygulamalı hizmet içi çalışmaların yürütülmesi, çalışma kitaplarının yeniden gözden geçirilmesi, önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tryed to determine the views and expectations of the students towards Science and Technology Curriculum. Research has been carried out in 2007-2008 education term to the 6. grade students secondary school which is village schools in Rize, Pazar. In the process of collecting data, the methods of questionnaire and focus group method have been used. Questionnaire method has been applied to 6 th grade students in school. Focus group method has been applied to 8 students of secondary school who have been selected according to the results of questionnaire. Percent, frequency, mean values of each item have been used in the analysis of questionnaire datas. In the analysis of focus group interview datas, descriptive data analysis method which is a kind of quality data has been used.Not only the views of students towards curriculum are positive but also their expectations gets a harmony to curriculum?s philosophy. Activities of curriculum which are teaching and evaluation processes support the aims of educating students as a Science and Technology learner by obtaining BSB, FTTÇ and TD. Also, by carrying out this curriculum there been some problems like inadequacy of materials, teachers? desires towards teacher-centered methods, inaeduquency of enjoyable activities which motivates students and not using some of the alternative evaluation activities in an active way. To prevent this problems; lackings in the schools? substructures should be eliminated, lectures should be given to the teachers in-service training towards using alternative evaluation methods, also towards student-centered education methods and workbooks should be renewed.