Prefabrike yapılar üzerinde bir sentez çalışması ve prefabrike bir yapının yatay yükler altında davranışlarının incelenmesi
The synthesis study on prefabricated buildings and the investigation of behaviors under horizontal loads of a prefabricated building
  1. Tez No: 233687
  2. Yazar: EREN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada prefabrike yapıların tarihsel gelişimi, uygulama alanları ve bu yapılarda kullanılan sistemleri ve birleşimleri irdelenmiş, bu bilgiler ışığında prefabrike bir kapalı spor salonu yapısının, yatay yüklere göre stabilitesini sağlamak amacıyla, perde duvar ve çelik diyagonal ile güçlendirilmiş yeni taşıyıcı sistemlerin kat ötelemeleri yönünden davranışları incelenmiştir.Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, prefabrike yapıların tarihsel gelişimi ve prefabrike yapılarda uygulanan sistemler ve birleşim detayları ve prefabrike sistemlerin hesap ilkeleri hakkında genel bilgiler verilmiş, deprem ve depremlerde prefabrike yapılarda oluşan hasarların nedenleri ile çözüm önerileri irdelenmiştir.İkinci bölümde, mafsal bağlantılı prefabrike kapalı spor salonundan türetilen perdeli ve çelik diyagonalli dört sistemin değerlendirmesi eşdeğer deprem yüküyle analizi ile yapılmıştır. Yapının ve tasarlanan tüm sistemlerin kat seviyelerine gelen deprem yükleri hesaplanmış, bu yükler altında kat ötelemeleri Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile belirlenmiştir.Üçüncü bölümde, tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda çalışmadan çıkartılabilecek sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical development of prefabricated structures, fields of application and the systems and parts that are used in these structures are studied, in the light of this information a prefabricated closed sport hall structure is investigated in point of their behaviour of storey deflections of new load carrying systems reinforced with shear walls and diagonal steels, in order to get the stability under horizontal loads.This study comprises of three parts:In the first part, general information about the historical development of prefabricated structures and applied systems and union details, and calculation principles of prefabricated systems are given, the reasons and solution suggestions of damages occured in earthquakes on prefabricated structures are studied.In the second part, four systems with shear walls and steel diagonals that are produced from hinge jointed prefabricated closed sport hall is evaluated with Equivalent Earthquake Load Analysis. The eartquake load that comes to structure and the storey level of proposed systems is calculated, the deflections of storeys under these loads are determined with Equivalent Earthquake Load Method.In the third part, in the direction of all examinations and evaluations, the results of this study is put forward.