Prefabrike inşaatta uygulanan bazı birleşim detaylarının teorik ve deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 8817
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV OZEÎ Prefabrike çerçeve sistemler, yapımcı firmalar tara fından, yapım hızı, üretim ve montaj kolaylığı açısından mafsallı birleşim olarak tercih edilebilirler. Ancak bu tür birleşimler, deprem etkisinde, geleneksel birleşimli yapılara göre, daha fazla deplasman (şekil değişimi) ya parlar. Bu da yapıda ikinci derece momentlerin artmasına, istenmeyen çatlamalar oluşmasına neden olabilir. Yapı emniyetinin birinci derecede önemli olması, bil hassa çok katlı çerçeve sistemlerde, geleneksel yapı tar zına benzer birleşimlerle prefabrike inşaatlar gereksini mini doğurmuştur. Ülkemizde ihtiyaç duyulan bu konuya, ışık tutması açısından, düğüm noktalarının momente dayanık lı teşkili için detay araştırılmıştır. Geliştirilen detay lar, sistemde maruz kalacağı etkilere benzer şekilde yükle nerek, deneyler yapılmıştır. Deney sonuçları ve diğer çalışmaların ışığı altında geliştirilen detaylar, uygun prefabrike yapılarda kullanı labilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prefabric frame systems may be prefered as joint connections by construction companies because of construction speed and easiness in production and montage. However, such connections makes more displacement by the influence of an eartquake according to the conventional connection buildings. Therefore, it may cause undesired cracks and may increase secondary moments. The importance of building security, especially in multistorey building connections as in conventional building form, brought up the necessity of prefabric constructions. Details searched to make the nodal points resistant to moment in order to clarify the subject that is needed in our country. Experiments has made by loading developed details like actual effects. These details, developed by means of experiments and other studies, can be used in appropriate prefabric buildings.