Yüksek dayanımlı betonarme döşeme davranışlarının plastik mafsal çizgileri yöntemine göre incelenmesi
Investigation of behavior of high strength reinforced concrete slabs using yield line theory
  1. Tez No: 233697
  2. Yazar: SELÇUK EMRE GÖRKEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, geleneksel betonla yapılan döşemelerde oldukça kullanışlı olan plastik mafsal çizgileri yönteminin yüksek dayanımlı betonarme döşemelere uygulanıp uygulanamayacağı araştırılmıştır. Bu döşemelerin davranışları, değişken mesnet koşulları, boyut etkisi ve geleneksel betonarme döşemelerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ek olarak yüksek dayanımlı betonarme döşemelerde donatı aralıkları değiştirilerek donatı içeriğinin döşeme davranışına etkileri de araştırılmıştır. Çalışmada yalnızca betonarme döşemeler değil, günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanı olan çelik lifli beton döşemeler de, döşeme boyutları, beton özellikleri ve lif içerikleri değiştirilerek incelenmiştir.Bu amaçlarla gerçekleştirilen çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler, ikinci bölümde yapılan deneysel çalışmalar, üçüncü bölümde deney bulguları ve irdelemeler verilmiş, dördüncü bölümde ise çalışmadan çıkarılabilecek bazı sonuçlar özetlenmiş ve bazı öneriler yapılmıştır. Bu bölümü çalışmanın son bölümü olan yararlanılan kaynaklar dizini takip etmektedir.Elde edilen sonuçlar, yüksek dayanımlı betonarme döşemelere plastik mafsal çizgileri yönteminin uygulanabileceğini göstermektedir. Ancak yöntem, bu çalışmada denenen lifli beton döşemelere, liflerde akma oluşmadığı için uygulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this study is that whether the yield line theory, which is an effective method widely used for the slabs made of ordinary concrete, is the suitable to be employed not for the reinforced concrete slabs made of high strength concrete. The behavior of high strength reinforced concrete slabs with different boundary conditions and sizes was investigated in comparison with ordinary reinforced concrete slabs. Additionally, the behavior of high strength reinforced concrete slabs having reinforcement with different spacing was studied. In the work, it was studied not only the behavior of reinforced concrete slabs, but it was slabs varying in sizes with steel fibers of different ratios also investigated.The results obtained indicated that the yield line analyses can be conveniently employed in the analysis of high strength reinforced concrete slabs. This method, however, seems not to be applicable to the concrete slabs having steel fibers as the steel fibers in the concrete slabs do not at all stressed up to their yield capacity.The work consists of five chapters. General information associated with the study is given in the first chapter. Experimental work is given in the second chapter of study. Test results along with discussions work presented in the third chapter. The conclusions obtained from the study were outlined in the fourth chapter. This is followed by the final chapter containing a reference list.