Türkiye'de popüler kültürün turizm yapılarına yansımaları: 1980 sonrası konaklama tesisleri
The reflections of popular culture on tourism structures : Accommodation buildings post 1980
- Tez No: 233704
- Danışmanlar: DR. ADNAN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Endüstri devriminin getirdiği toplumsal değişiklikler sonucunda yüksek sanat bir tüketim nesnesi haline dönüşmüş, yüksek sanat gündelik hayatın içersinde yer almaya başlamıştır. Popüler kültürün toplum içindeki yansımaları ve beğenilerin değişmesi sonucunda popüler mimarlık ürünleri ortaya çıkmaya başlamış ve giderek yaygınlaşmıştır.Son yıllarda turizm yapıları mimarlık için ayrıcalıklı bir özgürleşme alanı haline gelmiş, popüler kültür ve tüketim kültürünün mimarlık ortamına yansımalarının en özgür ifade edildiği yapı grupları olmuştur.Bu çalışmada, popüler kültürün mimarlık ortamına yansımalarına değinilerek, özellikle 1980 yılları sonrasında ülkemizde gerçekleştirilen turizm yapılarındaki popüler kültür ve tüketim kültürünün etkisi sonucu ortaya çıkan turizm yapıları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Art has become a consumption issue with the social changes of industrial revolution and has been a part of daily life. The changes in tastes and in the reflections of popular culture in society have resulted in the emergence and widespread of popular architectural product.Recently tourism structures have been in a position of freedom in design for architecture and especially one of the most important examples where the reflections of popular culture and consumption culture on architecture could be examined.With this study the reflections of popular culture and consumption culture on architecture will be stated and the focus will be on the emergence of tourism architecture, which are among the results of the popular and consumption cultures? effects on tourism structures, in Turkey after 1980s.