Monte Carlo Tekniği kullanarak doğal Fe, W ve Pb elementleri için 0?150 MeV enerji aralığında gaz üretimi ve DPA'nın hesaplanması
The calculations of DPA and gas production by using Monte Carlo Method for natural Fe, W and Pb elements between 0-150 MeV energy
  1. Tez No: 233718
  2. Yazar: AYDAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nükleer reaktörlerde yapı malzemesi olarak kullanılan Fe ve Hızlandırıcı Güdümlü Sistemlerde hedef olarak kullanılan W ve Pb elementlerinde nötronların sebep olduğu radyasyon hasarını hesaplamak için bu elementler, merkezinde 150 MeV enerjili noktasal nötron kaynak bulunan ve yarıçapı 15 cm olan küre olarak seçildi. Kaynaktan salınan nötronlar ve bu kaynak nötronların meydana getirdiği ikincil nötronların oluşturduğu (n,p), (n,d), (n,t), (n,3He), (n,?) çekirdek reaksiyonlarında toplam proton, döteryum, trityum, 3He ve alfa üretimi ve atom başına yer değiştirme (dpa) 0-150 MeV enerji aralığında MCNPX.250 Nükleer Program kullanarak hesaplandı. Hesaplamalarda ENDF/B-VII, JENDL-3.3, JEFF-3.0, JEFF-2.2, BROND-2.2 ve CENDL-2 Değerlendirilmiş Veri Dosyaları (ENDF) kullanıldı. Beş farklı kütüphaneden alınan tesir kesitleri kullanılarak bulunan sonuçlar birbirleriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In nuclear reactors which is used as a building materials Fe and at Accelerator Driven System which is used as a target in W and Pb elements cause to radiation damage to calculate and these elements whicih has 150 MeV energy in its center and it has point neutron source and it?s radius is 15 cm as shaper is chosen. The neutrons which are grown light from source cause (n,p), (n,d), (n,t), (n,3He), (n,?) reactions, total proton, deuteron, triton, 3He, 4He production and displacement per atom (dpa) are calculated, which between 0-150 MeV energy and MCNPX.250 Nuclear Program is used. In calculates ENDF/B-VII, JENDL-3.3, JEFF-3.0, JEFF-2.2, BROND-2.2 and CENDL-2 Evaluated Nuclear Data File (ENDF) is used. Cross section, which are taken from five. different libraries are used to compare each other.