Alternatif yakıt-enerji kaynaklarının ulaştırma sistemindeki yeri, gelecekteki durum
Alternative fuel-energy systems at transport system, futurity
- Tez No: 233717
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Trafik, Energy, Engineering Sciences, Traffic
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Dünyada ulaşım sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan fosil yakıtlar, rezervlerin hızla tükenmesi, çevreye olan etkileri, dünya siyasetinde yarattığı istikrarsızlıklar, hatta savaşlar nedeniyle artık yerlerini alternatiflere bırakmaya mecburdur. Bu bağlamda, dünyada ve ülkemizde fosil yakıtlara alternatif oluşturabilecek yenilenebilir enerji kaynakları araştırmaları önem kazanmıştır. Bu tezde, fosil yakıtlara alternatif olabilecek yakıt sistemleri incelenmiş, bu yönde yapılan çalışmalara yer verilerek, gelecekte fosil yakıtların yerini alacak yakıt sitemleri ortaya konmuştur. Bunu yaparken her bir alternatif yakıt ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş, avantajları ve dezavantajları irdelenmiş, yakıtlar kendi aralarında kıyaslanarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fossil fuels, which are widespread used in transport sector at world, due to exhaustion of reserves, effects on environment, cause of the un-stability at world politics even wars leave their position to alternative sources inevitabley. In this sense at world and our country research of renewable sources which can be alternative for fossil sources gain speed. At this thesis the energy which can be an alternative to fossil fuels examined, by accommodating researches at that direction, its determined alternative to fossil fuels at future. In the act of doing that each alternative examined one by one, advantages and disadvantages scrutinized, by comparing alternative sources in their own it is attempted to achieve a conclusion.