Recent developments in tourism planning: Evaluation of tourism regions, areas and centers as legal entities
Turizm planlamasındaki son gelişmeler: Turizm bölge, alan ve merkezlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 23374
- Danışmanlar: GÜNAY BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm Fiziksel Planlaması'nın günümüzde en etkili araçları olan Turizm Bölgeleri, Alanları ve Merkezleri'nin ülke ölçeğinde yerseçimleri, planlanmaları ve uygulanmaları süreçlerinde ortaya çıkan, planlama disiplini gerekleri ile çelişkili çabalar, Turizm Fiziksel Planlaması'nın en önemli sorunudur. 1982 yılında ilk uygulamalarına başlanılan bu kavramlar ile, başlangıçta Türkiye'de turizme yönelik planlı mekansal çevrelerin yaratılması amaçlanmış ise de.süreç içinde bu kavramlar, yalnızca turizm yatırımları ve tesislerinin arttırılması, dolayısıyla döviz gelirlerinin yükseltilmesi hedefine yönelik mekansal birimlere dönüşmüş ve amaçlarından uzaklaşmışlardır. Hedeflenen planlı gelişme, bu mekansal birimlerde altyapının devlet eliyle oluşturulması, üst yapının ise özel sektörce gerçekleştirilmesinin özendirilmesi ilkesine dayanmaktadır. Ancak, bu ilke kapsamında, bahsedilen mekansal birimlerin yalnızca döviz dengesi açısından ele alınışları, ülkesel dinlenme ve eğlenme gereksinimini karşılama boyutlarının ve bu alanlarda kaynak koruma-kullanma dengesinin kurulması gereğinin gözardı edilmesi sorunu ortaya çıkarmaktadır.Turizm Bölgeleri, Alanları ve Merkezleri kavramları, belirli bir sürecin sonucunda Türkiye'de Turizm Planlaması' nda oluşan birikimlerin devamı niteliği taşımaları, soruna yalnızca sözü edilen 10 yıllık süreç içinde bakılmaması gereğini doğurmuştur. Bu anlamda, bu çalışma kapsamında, Turizm Bölgeleri, Alanları ve Merkezleri kavramlarının ortaya çıktığı dönemden önceki Turizm Planlama sürecinin deneyimleri de irdelenmiş ve süreç sonucunda uygulanmalarına başlanılan bu kavramların planlama perspektifi içinde incelenmeleri hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : Turizm Fiziksel Planlaması, Turizm Bölgeleri, Turizm Alanları, Turizm Merkezleri, Planlı Gelişme.
Özet (Çeviri)
Today, the most important problem of Tourism Physical Planning is the existence of effects which are in fact contradictory to the principles of the planning discipline. Such contradictions have been introduced in the process of determination, planning and implementation of Tourism Regions, Areas and Centers at the national scale vvhich are the most effective tools of todays' Tourism Physical Planning. These concepts have been introduced first in 1982 and creation of a planned tourism development has been aimed at that time through such concepts. Hovvever, in reality, they have transformed to physical / units aiming only to increase tourism investments and tourism establishments. Objected planned development has been based on the formation of infrastructure by State and encouragement of private sector for investment by certain incentives in these areas. Hovvever, they have been taken into consideration only in foreign exchange balance point of view and their functions of satisfying national recreational needs have been neglected.Since Tourism Regions, Areas and Centers have the characteristics of accumulations obtained in Tourism Planning in Turkey, the problem should not be confined with only a 10 year period. Therefore, in this study, experiences of the Tourism Planning process before the emergence of the above mentioned concepts have been discussed and they have been analyzed in a broader planning perspective. Keyvvords: Tourism Physical Planning, Tourism Regions, Tourism Areas, Tourism Centers, Planned Development