Kapalı yüzme havuzlarında aydınlatma ve Gazi Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu örneği
Analysis of illumination criteria for enclosed swimming pool and an example; Gazi University Swimming Pool
  1. Tez No: 233746
  2. Yazar: EVREN SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında; kapalı yüzme havuzlarında oluşturulması gereken aydınlatma kriterleri incelenmiştir. İzleyicinin ve yüzücülerin kullandığı yüzme havuzundaki aydınlatma aygıtlarının uygun biçimde yerleştirilmesi için gerekli olan doğal ve yapay aydınlatma niceliği ve nitelikleri araştırılmıştır. Özellikle kapalı yüzme havuzlarında yapay aydınlatmada kullanılan aydınlatma aygıtlarının izleyiciler ve yüzücüler üzerinde etkileri incelenmiştir.Uygulama bölümünde ise; Gazi Üniversitesi kapalı yüzme havuzu; örnek araştırma mekanı olarak seçilerek bu mekanın yapay aydınlatması teorik bölümde verilen bilgiler doğrultusunda eleştirilmiş ve sonuçlar değerlendirilerek, alternatif öneriler geliştirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, illumination criterias for enclosed swimming pools is analysed. The illumination objects in the swimming pools which are used by spectators and swimmers to replace appropriately, necessary natural and artificial lighting quality and quantity are examined. Especially light fixtures? effects on spectators and swimmers who used for artificial lighting in enclosed swimming pools is analysed.As a case study; Gazi Universitie?s enclosed swimming pool is selected as an example place for searching. Artificial lighting design are criticized through the knowledges which are given in the theoretical chapters and after evaluating results, alternative suggestions are developed and discussed.