İki boyutlu mükemmel iletkenlerin radar kesit alanı hesabı
RCS of perfectly conducting two-dimensional contour
  1. Tez No: 233745
  2. Yazar: TURKAM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Genel anlamda radar, modüle edilmiş dalga formu ve anten ile hedef cisimleri tespit etmek için kullanılan elektromanyetik enerjinin iletilmesidir. Hedef cisim bir kısım enerjiyi radara yansıtmaktadır. Bu yansımalar radar alıcısı tarafından hedefin hız, açısal pozisyon ve diğer hedef tespit karakteristiklerinde kullanılır. Radar tarafından yayılan enerji cisme çarptığında hedef üzerinde indüklenen akım tüm yönlerde elektromanyetik enerjiyi yayar. Bu yayılan enerji hedefin boyutu, yönlendirme, fiziksel şekli, malzeme cinsi, tüm bunların beraber kabul edildiği hedef özel parametresine Radar Kesit Alanı RKA (Radar Cross Section RCS) denir. Radar kesit alanın hesaplanması, temel olarak hedeften dağılan elektrik alanın bulunması demektir. Gelen düzlemsel dalga tarafından hedefe indüklenen akım hesaplanabilirse, anten dizilerinde kullanılan aynı integraller, dağılan bu elektrik alanın hesaplanmasında uygulanabilir. Bu çalışmada, iki boyutlu mükemmel iletkenlerin radar kesit alanı hesaplanması incelenmiştir. Bu hesaplama fortran programı kullanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, radar systems use modulated waveforms and directive antennas to transmit electromagnetic energy into a specific volume in space to search for targets. Objects (targets) within a search volume will reflect portions of this energy (radar returns or echoes) back to the radar. These echoes are then processed by the radar receiver to extract target identifying characteristics. When the radar radiated energy impinges on a target, the induced surface currents on that target radiate electromagnetic energy in all directions. The amount of the radiated energy is proportional to the target size, orientation, physical shape, and material, which are all lumped together in one target-specific parameter called the Radar Cross Section (RCS). Radar cross section is a measure of power scattered in a given direction when a target is illuminated by an incident wave. In this thesis we investigated the computed of radar cross section (RCS) at perfectly conducting two-dimensional contour. This computation is completed by using fortran programs.