Kablosuz haberleşme teknolojisi kullanılarak enerji otomasyonunun sağlanması
Automation of power distribution using wireless cominication technology
- Tez No: 233761
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
SCADA sistemleri ( Supervisory Control and Data Acquisition ), tesis ve sistemlerin tek bir merkezden kontrol edilmesi ve yönetilmesi olanağını sunmaktadır. Elektrik Dağıtım Tesislerinde, SCADA sistemlerinin kullanılmasının amacı; geniş bir coğrafi alana yayılmış bulunan elektrik tesislerinin merkezi bir yerden, uzaktan kontrol ve kumandasıdır. SCADA sistemi elektrik tesislerinin merkezi kontrol noktasından izlenmesini sağlayarak, enerji kesintilerini minimuma indirir. Klasik sistemle saatlerle ifade edilen enerji kesinti süreleri SCADA sistemleri ile dakikalarla ifade edilebilir.Otomatik manevralar ve şebeke kesintileri, tesislere mümkün olduğunca en az derecede yansıtılabilir. Böylece üretimdeki aksaklıklar ve kayıplar en aza indirilebilir. Kontrol edilen elektrik dağıtım sistemine ait enerji parametreleri sürekli izlenebildiğinden enerji birçok açıdan kontrol edilebilir. Otomasyon sistemi saha ekipmanlarını hatasız kumanda edeceğinden dolayı daha güvenli ve tehlikesiz olacaktır. Az sayıda personelle sistem kontrol altında tutulabilir. Sisteme ait parametrelerin anlık değerlerinin izlenmesinin yanında geçmişe dönük değerlere de ulaşmak mümkündür. Bunları rapor halinde alabilme imkanı mevcuttur.Böylece tüm tesisin performansı hakkında bilgi sahibi olunabilir ve gerekli tedbirlerin zamanında alınmasına imkan verir. İleriye dönük sağlıklı planlama yapılabilir.Bu çalışmada; elektrik dağıtım sistemlerinde kablosuz haberleşme teknolojisi kullanılarak SCADA uygulamasının, enerji otomasyonun nasıl yapılacağı ve sonuçları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Van ili Elektrik Dağıtım Sisteminde bulunan bir dağıtım merkezinde kablosuz haberleşme teknolojisi kullanılarak enerji otomasyonu uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Enerji otomasyonu, Röle, SCADA Sistemi, Ölçüm ve Kumanda
Özet (Çeviri)
SCADA systems ( Supervisory Control and Data Acquisition ), provide centralised control of systems and infrastructure from a single command centre. Especially in power distribution systems SCADA systems can provide remote control and command of a a system that covers a wide geographical area. By monitoring the power systems remotely SCADA can provide quick response to power cuts and enable remedial work to be directed and reduce the resolution time from hours to minutes.The impact of automated maintenace and unplanned power cuts on the grid could then be minimised and nay knock on effect on power generation could be minimised. By monitoring power distribution parameters continuously the performance of grid could be improved. Additionally with the automation system controlling the remote equipment with minimum or no error, field personnel can perform their activities safely. Similarly less headcount can control and operate the system.As well as operation and maintenance, historical reporting of operational parameters is also delivered by a SCADA system. This can enable the operator to get a better idea about the systems performance and be proactive in planning rather than being reactive.In this study, the implementation and impact of wireless communication technology on SCADA systems is evaluated by installing wireless communication in one of the power distrbution centres within the province of Van.Key Words : Automation of Energy, Relay, SCADA System, Measurement and Control