Kablosuz algılayıcı ağlarında UWB tekniği kullanılarak enerji tasarrufu sağlanması
Energy saving in wireless sensor networks by using UWB technique
- Tez No: 232277
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL ÇİFTLİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları günümüzde kablosuz haberleşmenin kullanıldığı en hızlı gelişen araştırma ve uygulama alanlarından biridir. Diğer kablosuz sistemlerde olduğu gibi hizmet kalitesini artırmak kablosuz algılayıcı ağlarında da en önemli araştırma konularından biri olmuştur. Bununla beraber bu sistemlerin diğer kablosuz sistemlerden ayrılan en önemli özelliği saha uygulamalarında ve gömülü sistemlerde karşılaşılan, sınırlı enerji kaynaklarının kullanımıdır. Kablosuz algılayıcı ağlarını oluşturan düğümler gerek yerleştirme kolaylığı gerekse de maliyetler çerçevesinde düşünüldüğü zaman boyutları gün geçtikçe küçülen cihazlardır. Doğal olarak küçülen boyutlar enerji depolama birimi olan pillerinde küçülmesini beraberinde getirmekte ve depolanan enerjinin verimli bir şekilde kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu tezde haberleşme için eski fakat kablosuz algılayıcı ağları için yeni bir araştırma alanı olan ultra geniş bant UWB (Ultra Wide Band) tekniğinin kablosuz algılayıcı ağlarıda uygulanmasının beraberinde getireceği güç tasarrufu incelenmiştir. Benzetim çalışmalarında ns2 benzeticisi kullanılarak, sadece iletim gücü ve alınan güç göz önünde bulundurularak UWB teknolojisi Zigbee teknolojisi ile karşılaştırılmıştır. Ağ ömrü ve veri aktarım oranları bazında analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Wireless Sensor Network has one of the fastest development research and application area which using wireless communication. Like other wireless systems enhancing Quality of Service (Qos) has become the most important issue. However, most important characteristic which makes a difference of these systems is usage of limited energy resources. The nodes which forming wireless sensor network are becoming small more and more, in the easy deployment and cost point of view. Decrescent sizes bring out decrescent battery sizes and this situation forces efficient usage of energy resources. Energy usage is effect Ouality of Service indirectly and network lifetime directly. Today, studies on these systems are focusing energy efficient protocol design and efficient battery management techniques. In this thesis, we study on power saving which outcome of using Ultra Wide Band (UWB) technique on wireless sensor networks. Ns2 simulator had been used in simulation studies. Zigbee and UWB techniques have been compared by using transmit power and received power take in to consideration and results have been analysed based on lifetime and throughput.