Short-term consolidation of information for episodic memory
Olaysal bellek için bilgilerin kısa-süreli konsalidasyonu
- Tez No: 233766
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜRKAN TEKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hızlı seri görsel sunum, dikkat kırpması, ve ikili görev olgularından elde edilen kanıtlar insanoğlunun kısa-süreli konsalidasyon sürecinde anlamlı bir sınırlılığı olduğunu öne sürmektedir. Kısa-süreli konsalidasyon, erken temsillerin daha kalıcı bellek biçimlerine nakledilmesidir. Yapılmış çalışmalar hedef uyaranlardan sonra gösterilen maskelerin bilgilerin konsalidasyonunu yarıda kestiğini göstermesine rağmen, bilgilerin olaysal bellek için konsalidasyonunda dikkatin rolü hakkında yeterli kanıt yoktur. Dikkatin ve hedef uyaran ile maske arasındaki uyaran başlangıcı senkronizasyonsuzluğunun (UBS) oluntusal belleğe etkisini incelemek için bir elektrofizyolojik ve beş davranışsal deney yapılmıştır. Maskeler hedef uyaranlardan sonra değişen UBS'lerde sunulmuştur. Bölünmüş dikkat koşulundaki katılımcılar maskelerin sunumundan sonra dikkat gerektiren ikincil bir iş yaparken tam dikkat koşulundaki katılımcılara böyle bir görev verilmemiştir. Sonuçlar göstermiştir ki; hedef uyaranlar ile maskeler arasındaki UBS'yi düşürmek bölünmüş dikkatte bellek performansını düşürürken tam dikkatte performansı etkilememiştir. Bu bulgular kısa-süreli konsalidasyon sürecinde dikkatin gerekliliğini desteklemektedir. Elektofizyolojik sonuçlar bu zayıflığın algısal süreçlerden kaynaklanmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Several lines of evidence from rapid serial visual presentation, attentional blink, and dual-task interference phenomena propose that human beings have a significant limitation on the short-term consolidation process. Short-term consolidation is transferring early representations to more durable forms of memory. Although previous research has shown that masks presented after targets interrupt the consolidation process of information, there is not enough evidence for the role of attention in consolidation for episodic memory. One electrophysiological and five behavioral experiments were conducted to investigate the effects of attention and stimulus onset asynchrony (SOA) between targets and masks on episodic memory. Masks were presented after targets with varying SOAs. The participants in the divided attention condition but not the ones in the full attention condition performed the attention-demanding secondary task after the presentation of the masks. The results showed that reducing SOA between targets and masks caused an impairment in memory performance for divided attention but not for full attention, providing evidence for the necessity of attention for the short-term consolidation process. Electrophysiological results demonstrated that this impairment did not result from perceptual processes.