Kronik myeloid lösemili hastalarda DAP kinaz geninin metilasyon analizleri
The meyhlation analysis of DAP kinase gene in chronic myelodi leukemia patients
- Tez No: 233774
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kanser; tümör baskılayıcı genler, onkogenler, DNA tamir ve apoptoz genlerinin işlevini kazanmasına/yitirmesine neden olan çok farklı genetik ve epigenetik mekanizmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Proapoptotik bir gen olan DAP (Death Associated Protein Kinase-Ölüm Aracılı Protein Kinaz) Kinaz geni; çok çeşitli içsel ve dışsal apoptotik uyaranlara karşı hücreyi apoptoza götürmektedir. DAP kinaz geninde meydana gelecek değişiklikler hücrenin apoptoza gitmeyerek, kontrolsüz çoğalmasına ve kanser oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle DAP kinaz geni tümör baskılayıcı gen olarak tanımlanmaktadır.Kanser oluşumunda genetik mekanizmalar kadar öneme sahip olan epigenetik mekanizmalardan DNA metilasyonu genellikle genlerin sessizleştirilerek, ifade edilmesini engelleyebilmektedir. DAPK1 geninin bu metilasyon mekanizmasıyla susturulması birçok solid tümörde ve hematopoetik malignensilerde gözlenmektedir.Çalışmada 35 KML (12 Glivec dirençli KML ve 23 KML) ve 25 sağlıklı kontrol örneğinin DAPK1 metilasyon durumu Metilasyon Spesifik PCR (MSP) ile analiz edilmiştir. 12 dirençli KML örneğinin 4'ünde hipermetilasyon saptanmıştır ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Buna karşın dirençli olmayan KML örneklerinin hepsi ve tüm kontrol grubu örneklerinde metilasyon gözlenmemiştir.Bu çalışmada tümör baskılayıcı gen olarak tanımlanan DAPK1'in hipermetilasyonu ile KML oluşumu arasında direk bir ilişki saptanmazken hastalığın seyri ve ilaca direnci açısından anlamlı bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer occurs as a result of various genetic and epigenetic mechanisms which cause loss/gain of functions of tumour suppressor genes, oncogenes, DNA repair and apoptosis genes. DAP kinase gene, which is an proapoptotic gene, induces the cell to apoptosis response to several internal and external apoptotic stimulants. Changes occurring in DAP kinase gene cause uncontrolled proliferation instead of going to apoptosis of the cell and cause development. Therefore DAP Kinase gene is described as a tumor suppressor gene.DNA methylation, one of epigenetic mechanisms that have as much importance as genetic mechanisms in cancer formation can prevent gene expression by silencing. Silencing of DAP kinase through this methylation mechanism can be observed in many solid tumour and hematopoietic malignancies.In this study methylation of DNAs of 35 patients with chronic myeloid leukaemia and DNAs of 25 healthy patients were analysed by Methylation Spesific PCR (MSP). As a result, it has been determined that 4 of 12 CML patients with drug resistance have hypermethylation and statistically the significant difference is established. However all of the CML patients with no drug resistance and all of the control sample groups DNAs don?t have methylation.In this study although no correlation is found between hypermethylation of DAPK1 which is defined as a tumour suppressor gene and formation of CML, significant relation between hypermethylation of DAPK1and progress of CML and drug resistance is determined.