HLA-G geninin 3'ut bölgesindeki 14 baz çiftlik delesyon polimorfizminin fertilizasyon üzerine etkisi
The effect of the 14 base pair deletion polymorphism in the 3' ut region of the HLA-G on fertilisation
- Tez No: 233777
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Üreme biyolojisinde maternal immün sistemin gelisen fetusu nasıl reddetmedigi gizemini koruyan bir konudur. Bir seri çalısmanın sonucunda sınırlı sayıda polimorfizmi saptanmıs olan HLA-G antijeninin insan preimplantasyon embriyosunda eksprese olabildigi ve immün düzenleyici rolü ile tolerogenik fonksiyonunun oldugu ortaya koyulmustur. HLA-G molekülünün implantasyonun kontrolünde rol oynadıgı artık bilinmektedir. Bu tez çalısmasında HLA-G geninde tanımlanmıs olan 14 bç'lik delesyon polimorfizminin implantasyon basarısı ve gebelik üzerine etkileri degerlendirildi. 14 bç'lik delesyon polimorfizmini tarama yöntemi olarak PCR (Polimerase Chain Reaction) yöntemi kullanıldı. Çalısmaya dahil edilen hastalar üç grup altında toplandı: Birinci grup (Grup 1); en az üç defa IVF denenmesine ragmen gebe kalamamıs kadınlardan (n1=127), ikinci grup (Grup 2); IVF ile gebe kalabilmis kadınlardan (n2=76), Üçüncü grup (Grup 3) ise kontrol grubu olup tıbbi bir destek olmadan gebe kalabilmis fertil kadınlardan olusturuldu (n3=80). hla-g geninde tanımlanmıs olan 14 bç'lik delesyon polimorfizminin her bir grup için dagılımları tespit edilerek degerlendirilmistir. Homozigot yapıda delesyon, heterozigot yapıda delesyon ve hiç delesyon bulunmaması durumlarına ait sıklıklar bakımından gruplar arasında oransal olarak farklılıklar gözlenmesine ragmen istatistiksel olarak anlamlı fark ortaya koyulamamıstır (p>0.05). Sadece heterozigot bireylerin her üç grup için dagılımına baktıgımızda heterozigotluk oranları arasında net bir farklılık belirlenmistir. Çalısmanın sonucu olarak 14 bç'lik HLA-G polimorfizminin IVF ile gebelik elde etme bakımından bir etkisinin olmadıgı ortaya koyulmustur. ANAHTAR KELMELER: DNA, FERTLZASYON, POLMORFZM, HLA-G, PCR, IVF
Özet (Çeviri)
Why the maternal immune system does not reject the developing fetus remains a fundamental mistery of reproductive biology. The series of experiments presented here test the hypothesis that HLA-G antigen with limited polymorphism may be expressed in the human preimplantation embryos and immun regulation role and tolerogenic function of this gene was obtained. It is known that HLA-G molecule plays a crucial role in the implantation. In this study the efect of 14 bp deletion polymorphism of HLA-G gene on succesful implantation and pregnancy was examined. PCR method was preferred to detect this polymorphism. Patients, attending this study, were grouped into three: The first group (Group 1) as no pregnancy although at least three or more IVF treatment (n1=127), the second group (Group 2) succesful pregnancy after IVF treatment (n2=76) and the third group, fertil control group (n3=80) was described. Although there were differences between frequency of homozygote deletion, heterozygote deletion and non deleted conditions, no statistically significant difference was obtained (p>0.05). If we consider only the distribution of heterozygote women among each three group, an obvious difference for heterozygote rates was detected. As a result of this study, it was revealed that 14 bp deletion polymorphism of HLA-G did not affect IVF pregnancy. KEY WORDS: DNA, FERTILISATION, POLYMORPHISM, HLA-G, PCR, IV