Van koşullarında farklı dozlarda uygulanan azot ve kükürdün nohut (Cicer arietinum L.)'ta verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerinin araştırılması
Determine of effects of different nitrogen and sulphur levels applications on the yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.) in Van conditions
- Tez No: 233792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında farklı azot (0, 3 ve 6 kg/da) ve kükürt dozları (0, 3 ve 6 kg/da) uygulamalarının, nohutta (Aziziye - 94) verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2007 yılında yürütülmüştür. Bu çalışmada, azot ve kükürt dozlarının etkisini belirlemek üzere bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, hasat indeksi, birim alandaki tane verimi, bin tane ağırlığı ve protein oranı ile nodül sayısı incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek birim alan tane verimi; Aziziye ? 94 çeşidinde 154.2 kg/da ile 6 kg/da azot ve 6 kg/da kükürt uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of different levels of nitrogen (0, 3 ve 6 kg/da) and suphur (0, 3 ve 6 kg/da) on yield and some yield components in chickpea (Aziziye - 94) in Van ecological conditions.Experiment were laid out in factorial complete blocks design with three replicates at the fields of University of Yüzüncü Yıl, Faculty of Agriculture in 2007. In this study, It was investigated the effects of nitrogen and sulphur levels on plant height, first pod height, branch number per plant, pod, seed number and per plant, seed number per pod, 1000 seed weight, and seed yield per unit, protein rate nodule number per plant and in seeds.According to results of the study, the highest seed yield per area (154.2 kg/da) was obtained from Aziziye ? 94 cv with 6 kg/da nitrogen and sulphur 6 kg/da application.