P53-/- ve P53+/+ HCT116 kolon kanseri hücre serilerinde radyasyonun hücre proliferasyonu ce telomeraz aktivitesi üzerine etkisi
The effects of gamma irradiation on cell viability and telomerase activity in P53-/- and P53+/+ HCT116 colon cancer cell lines
  1. Tez No: 233805
  2. Yazar: SEVİL OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
P53 bir tümör baskılayıcı gendir ve ayrıca? genomun gardiyanı olarak da bilinir. P53 tümör baskılayıcı çeşitli genotoksik stresler aracılığıyla aktive olan bir transkripsiyon faktörüdür. Çeşitli tip DNA hasarına cevapta p53 baskılayıcı gen ürünü aktive olur ve hücre döngüsünün durdurulması, apoptozis ve DNA onarımı gibi bir çok ?down-stream? hücresel olaylar düzenler.Bu çalışmada, fonksiyonel p53 aktivitesine bağlı olarak kolon kanseri hücrelerinde radyasyona cevaben hücre döngüsü duraklaması, apoptozis ve telomeraz aktivitesi karakterize edilmiştir. Bu çalışmada, yaban tip p53 HCT116 ve mutant p53 HCT116 hücrelerine 5 Gy gama radyasyonu uygulanmıştır. 5 Gy gama radyasyonu uygulamasından sonra p53 yaban tip hücre serilerinde G1/S engeli gözlenirken p53-/- hücre serilerinde G2 fazında duraklama meydana geldiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, tek başına p53 fonksiyonunun radyasyona maruz bırakılan insan tümör hücrelerinde hücre döngüsünü, G2M' den kontrol edemediğini göstermektedir. Tümörlerdeki telomeraz aktivitesi, sıklıkla p53 aktivitesi ile ilişkilidir. p53'ün ayrıca telomeraz için anahtar bileşen olan insan telomeraz ters transkriptaz (hTERT)' in güçlü bir inhibitörü olduğu bilinmektedir. Burada sunulan çalışmada, 5 Gy gama radyasyonu uygulan, p53+/+ hücre serilerinde, telomeraz aktivitesi azalırken p53-/- hücreserilerinde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
P53 is a tumor supressor protein and also known as ?Guardian of the Genome?. The p53 tumor supressor is a transcription factor that is activated by diverse genotoxic stresses. In response to variety types of DNA damage, the p53 tumor supresdsor gene product is activated and regulated number of downsteram cellular processes such as cell cycle arrest, apoptosis and DNA repair.The current study designed to response to radiation in the colon cancer cells in term of dependence on functional p53 activity. Studies were performed in p53 wild-type HCT116 cells and HCT116 cells with mutant p53. Exposure to 5 Gy gamma irradiation resulted in G1/S arrest in p53 wild-type cell lines, and in G2 phase arrest in p53-/- cell lines. These results suggest that p53 function alone does not control the progression of irradiated humon tumor cells from G1/S and G2/M. Telomerase activity is associated with p53 mutation. It is known that p53 is also a powerful inhibitor of human telomerase reverse transcriptase (hTERT) a key component for telomerase in the present study, we demonstrated that telomerase activity decreased in p53 +/+ cells whereas increased activity was detected in p53-/- HCT116 cells following exposure 5 Gy to ionizing radiation.