Isırgan otu (Urtica dioica) ekstresinin kolon kanseri hücre serileri üzerindeki apoptotik, antiproliferatif ve antioksidan etkilerinin araştırılması
The apoptotic, antiproliferative and antioxidant effects of Urtica dioica extract on the colon cancer cell lines.
  1. Tez No: 272025
  2. Yazar: FETTAH KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O.SENA AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antioksidan ve flavonoidler bakımından zengin olan Türkiye'de ve dünyada geleneksel tedavide, kanserden korunmada, kanser tedavisinde tamamlayıcı ve destekleyici olarak sıkça kullanılan bir bitki olan Urtica dioica üzerine literatürde bilimsel olarak in vivo ve in vitro pek çok çalışma olmasına karşın, kolon kanseri üzerine etkilerini araştıran in vivo ve in vitro çalışmaların olmadığı görülmektedir.Bu tez çalışmasında ısırgan otunun, insan kolon kanseri HCT 116 hücre serileri üzerindeki apoptotik, antiproliferatif, antioksidan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada % 1.81, % 4 ve % 6.66 (w/v) konsantrasyonlarda hücre serisine uygulanan ısırgan ekstresi gruplarındaki oksidasyonun bir belirteci olan MDA düzeylerindeki artış kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p
Özet (Çeviri)
Although there are a lot of in vivo and in vitro research on Urtica dioica, a plant which is rich in antioxidants and flavonoids, and is widely used in Turkey and in the world in traditional medicine as a complementary and supportive protection from cancer and cancer therapy, there is no in vivo and in vitro work investigating its effect on colon cancers.In this thesis research, it was aimed to investigate the apoptotic, antiproliferative and antioxidant effects of stinging nettle on HCT 116 human colon cancer cell lines.In this research, a statistically significant (p