Oktet stabilize 1,3-dipolar siklokatılma tepkimeleri
Octet stabilizied 1,3-dipolar cycloaddition reactions
- Tez No: 233825
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, bazı yeni nitronlar sentezlenmiş ve yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Daha sonra sentezlenen nitronların N-metil maleimit ve N-fenil maleimitle 1,3-dipolar siklokatılma tepkimeleri incelenmiştir. Tepkimeler sonucunda bazı yeni isoksazolidin türevleri sentezlenmiş ve sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR 13C-NMR, X-Ray ve LC-MS spektroskopi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Pek çok isoksazolidin türevi antibakteriyel ve antifungal etki göstermekte ve antibiyotik olarak kullanılabilmektedir. İzoksazolidin halkasındaki azot atomunun varlığı çoğu alkaloit ve ilgili doğal ürünlerin sentezinde önemli bir rol oynar. İzoksazolidin türü nükleositler (urasil, timin ve sitozin) potansiyel anti-HIV ilacı özelliği göstermektedirler. İzoksazolidin türevleri hakkındaki çalışmalar bu özellikleri nedeniyle son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, some novel nitrones were synthesized and their structures were determined by the use of spectroscopic methods. Then 1,3-dipolar cycloaddition reactions of synthesized nitrones with N-methyl maleimide and N-phenyl maleimide were investigated. After these reactions, some novel isoxazolidine derivatives were synthesized, then the structures of the compounds were performed by FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR , X-Ray and LC-MS spectroscopic methods. Many isoxazolidine derivatives show antimicrobial and antifungal effects also they can be used as antibiotics. The precense of nitrogen atom in isoxazolidine ring plays an important rule in many alkaloids and releated natural product synthesis. Isoxazolidine type nucleotides such as uracil, thymine, cytosine have shown potential anti-HIV drug property. The investigations of isoxazolidine deriavtives have highly importance due to these proporties.