Betonun rötresi üzerine bir çalışma
A study on shrinkage of concrete
  1. Tez No: 233826
  2. Yazar: MURAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada basınç dayanımı C20/25, Süperakışkanlaştırıcı ve Silis Dumanı kullanılarak elde edilen C40/50 beton sınıfından iki adet olmak üzere toplam 3 farklı karışımda; ağırlık kaybı - boyda meydana gelen kısalma, boyut ve numune tipinin çatlak oluşumuna etkisi ve rötrenin beton dayanımı üzerinde etkisi deneysel çalışmalar yapılarak araştırılmıştır. Deney parametreleri; numune boyutları, numune tipleri, beton sınıfları, katkı maddeleri olarak seçilmiştir. Deney sonucunda rötrenin ilk 20 gün içerisinde gerçekleştiği, ağırlık kaybı ve boyda meydana gelen kısalma eğrilerinin birbiriyle tamamen aynı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, three type concrete mixtures; compression strength C20/25, and two units C40/ 50 formed by superplasticizers and silica fume were used. The weight loses - shortness of the height, the effects of specimen type and geometric size on the occurrence of cracking and also the effect of shrinkage on concrete strength were investigated with experiment researches. Experiment parameters were specimen sizes and types, concrete classes and admixture substance. Results of experiment exhibited that shrinkage occurred in first twenty days, and the curves of the weight lose and the curves shortness of the height were not exactly same.