Yağlı dağıtım transformatörlerde kayıpların hesaplanması
Losses calculation in oil immersed distribution transformers
  1. Tez No: 233827
  2. Yazar: SABHAN K. MAHMOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan bu çalışmada, yağlı dağıtım transformatörlerin kayıpları üzerinde çalışma yapılmaktadır. Bu doğrultuda, üç farklı güçte olan (100kVA, 160kVA, 250 kVA) üç fazlı yağlı dağıtım transformatörlerin teorik ve pratik kayıpları incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Teorik ve pratik sonuçların farkları ve bu farkların nedenleri üzerinde çalışma yapılmaktadır. Farkı oluşturan nedenlerden bir kısmı kaçak kayıplar ve transformatörlerin nüve ve iletkenlerinde harmoniklerden dolayı meydana gelen kayıplardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the losses of oil immersed distribution transformers are studied. For this purpose theoretical and practical losses of three different three-phase distribution transformers with different power ratings (100kVA, 160kVA, 250 kVA) are analyzed and the results obtained from these analysis are compared. The difference between the results and the reasons of these errors are studied. In theoretical study the effect of harmonics on transformer losses has not been considered. The error of theoretical and practical results is small. Leakage losses and the effect of harmonics on the core and conductors losses make some of these reasons.